Będą zmiany w rejestrze dłużników: Wpis i usunięcie z rejestru po nowemu

2014-05-03, 09:48

Będą zmiany w rejestrze dłużników: Wpis i usunięcie  z rejestru po nowemu
Celem nowych regulacji jest: ułatwienie dostępu do kompleksowej informacji o wiarygodności płatniczej małym i średnim przedsiębiorcom.Foto: Glow Images/East News

Ministerstwo Gospodarki. rozpoczęło uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Jak czytamy na stronach resortu gospodarki, celem zmian jest stworzenie powszechnego i sprawnego systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej. Konsultacje zakończą się 6 czerwca 2014 r.

Obecnie kwestie związane z informacją gospodarczą i funkcjonowaniem biur informacji gospodarczej reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Celem nowych regulacji jest: ułatwienie dostępu do kompleksowej informacji o wiarygodności płatniczej małym i średnim przedsiębiorcom, zmniejszenie kosztów dostępu do komplementarnej informacji o wiarygodności płatniczej, wzmocnienie ochrony dłużników przed niesłusznym wpisem do rejestru, umożliwienie budowania pełniejszych (kompletnych, aktualnych, wiarygodnych) baz danych o zobowiązaniach pozwalających lepiej weryfikować potencjalnych kontrahentów i wzrost pewności płatniczej.

Wpis i usunięcie  z rejestru dłużników po nowemu

Projekt zawiera propozycje nowego uregulowania wpisu, weryfikacji jego wiarygodności i podstaw usunięcia informacji z rejestrów.

Pod większą lupą zobowiązania publicznoprawne

Proponowane zmiany umożliwią także dostęp do informacji o wywiązywaniu się z niektórych zobowiązań publicznoprawnych.

Nowa ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie uprawnienia do przekazywania informacji o niektórych zobowiązaniach publicznoprawnych.

- Umożliwi organom publicznym, w tym urzędom skarbowym oraz oddziałom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przekazywania do biur informacji o zobowiązaniach publicznoprawnych dotyczących opłat administracyjnych i podatków lokalnych.

Poznamy też informacje pozytywne

Nowelizacja umożliwi przekazywania do biur informacji pozytywnych przez organy podatkowe i oddziały ZUS oraz KRUS
Proponuje się aby osoby, które występują o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w zapłacie podatków lub składek mogły jednocześnie wnioskować o to, aby organ podatkowy albo oddział ZUS oraz KRUS przekazał taką pozytywną informację do wszystkich biur informacji gospodarczej.

Nowe przepisy pozwolą - poprzez rozszerzenie możliwości badania wiarygodności potencjalnych kontrahentów - obniżyć ryzyko działalności gospodarczej.

Konsument bardziej chroniony

Wzmocniona zostanie również ochrona praw dłużników (zwłaszcza konsumentów) przy jednoczesnym wsparciu w odzyskiwaniu należności dla wierzycieli.jk

Polecane

Wróć do strony głównej