Szkolnictwo wyższe: na polskich uczelniach studiuje 36 tys. cudzoziemców
Gdy skończą się egzaminy, tegoroczni maturzyści będą wybierać uczelnie i kierunki studiów. Wielu z nich skorzysta też z oferty wyjazdowej i podejmie naukę w innych krajach. A zagraniczni studenci przyjadą studiować do nas.
2014-05-05, 16:40
Posłuchaj
W czasie, gdy trwają matury warto zadać pytanie, co szkolnictwo wyższe oferuje dziś polskim studentom?
- Szkolnictwo wyższe w ciągu ostatnich 10 lat bardzo się zmieniło. W tym czasie w infrastrukturę szkół wyższych i instytutów naukowych zainwestowano prawie 29 mld zł. – mówi w PR 24 Łukasz Szelecki, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Powstało ponad 200 nowych laboratoriów i centrów badawczych. Inwestowano głównie z pieniędzy unijnych.
Kierunki zamawiane przyciągają na studia techniczne
W tym czasie zmieniła się struktura naboru studentów. Więcej osób trafia na kierunki techniczne i ścisłe, mniej na humanistyczne i społeczne. To w dużej mierze zasługa powołanych w ramach reformy szkolnictwa wy kierunków zamawianych.
- Wydano na ten cel ponad miliard dwieście milionów złotych – mówi Łukasz Szelecki.
Z tej ofert skorzystało ponad 91 tys. osób, a 30 tys. studentów otrzymało stypendia motywacyjne. – Obecnie trwa podsumowanie tego programu - mówi Łukasz Szelecki. I wyjaśnia, że niebawem rozstrzygnie się dalszy los tego rodzaju kształcenia.
Wyjazdy na zagraniczne uczelnie są coraz popularniejsze
Z Erasmusa, międzynarodowego programu wymiany studentów, skorzystało w ciągu ostatnich 10 lat lat 116 tys. osób. Wyjeżdżały na semestr, a często na dłużej. W programie wzięło udział ok. 200 uczelni. W sumie na wszystkie projekty mobilności studentów i pracowników uczelni Polska wydała 19,7 mln zł.
Do Polski coraz chętniej przyjeżdżają też studenci zagraniczni. - To skuteczny sposób na zaradzenie niżowi demograficznemu – wyjaśnia Łukasz Szelecki.
Polskie szkoły wyższe będą musiały się z nim zmierzyć, ale i tak wiadomo, że część niepublicznych uczelni na pewno wypadnie z rynku. – Kampania promocyjna ministerstwa: „ready, study, go Poland”, wspomaga przyciąganie zagranicznych studentów do naszego kraju – wyjaśnia rzecznik.
W Polsce studenci zagraniczni mogą w języku angielskim studiować na 600 kierunkach.
Oczekiwany portal
Pod koniec maja ma pojawić się serwis internetowy, który w szczegółach informować będzie o uczelniach, kierunkach studiowania a także o tych placówkach edukacyjnych, na które lepiej się nie wybierać. To bardzo oczekiwany przez wszystkich kandydatów na studia serwis.
gr
REKLAMA