Ekospółdzielnie: zyski, nowe miejsca pracy i czyste środowisko

2014-05-13, 11:46

Ekospółdzielnie: zyski, nowe miejsca pracy i czyste środowisko
. Foto: Glow Images/East News

Ekospółdzielnie będą inwestowały m.in. w biogaz i energię wiatru. Te projekty nie tylko zaczną generować zyski, ale także stworzą nowe miejsca pracy i przyczynią się do ochrony środowiska w regionie.

Posłuchaj

Efektywne wykorzystanie dostępnych w Unii Europejskiej na ten cel funduszy zapewni odpowiednia wiedza. I właśnie niezbędne informacje autorzy projektu chcą spółdzielcom dostarczyć
+
Dodaj do playlisty

Krajowa Izba Gospodarcza ze współpracy z fundacją Agro Best rozpoczęła realizację projektu Ekospółdzielnie przyjazne środowisku. Chodzi w nim o przekonanie spółdzielców działających na terenach wiejskich m.in. w kółkach rolniczych i samopomocy chłopskiej do zainteresowania się i inwestowana w ochronę środowiska i odnawialne źródła energii.

Efektywne wykorzystanie dostępnych w Unii Europejskiej na ten cel funduszy zapewni odpowiednia wiedza. I właśnie niezbędne informacje autorzy projektu chcą spółdzielcom dostarczyć.

Wyszkolić liderów zmiany

O projekcie z Jerzym Bujokiem,  zastępcą sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej oraz z Janem Grygieńciem, prezesem firmy Agro Best rozmawia Hanna Uszyńska.  – Ekospółdzielnie mają być organizacjami, które w maksymalnym stopniu wykorzystują odnawialne źródła energii i dbają o ekologię w okręgu, w którym działają – wyjaśnia realizator projektu. – Nasze szkolenia kierujemy do kółek rolniczych i samopomocy chłopskiej, bo uważamy, że powinniśmy odbudować ich potencjał, który wiele lat istniał na wsi, aby znów mogli stać się liderami zmian – dodaje gość.

Dynamiczne zmiany w prawie

- Chcielibyśmy przede wszystkim zapoznać ich z ciągle zmieniającym się otoczeniem formalno-prawnym. Polityka energetyczna kraju i UE dynamicznie się zmienia. Osoby po szkoleniu powinny wiedzieć czego możemy oczekiwać od wprowadzanej nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o to, żeby te osoby, były w stanie adaptować tę wiedzę do warunków w których żyją, pracuję oraz żeby stały się one emisariuszami tej wiedzy w środowiskach, z którymi na co dzień współpracują  - wyjaśnia drugi gość.

Cel to 400 spółdzielni

- Naszym celem jest to, żeby w 400 spółdzielniach, z którymi współpracujemy wychować ludzi, którzy się tym będą zajmowali. By mieli oni kompetencje, żeby na bieżąco śledzić zmiany w prawie i wiedzę jak wykorzystać fundusze z Unii Europejskiej w danej spółdzielni. Warto pamiętać, że pieniędzy na ochronę środowiska i OZE jest w obecnej perspektywie budżetowej bardzo dużo - dodaje.

Projekt realizowany w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki potrwa do końca czerwca przyszłego roku.

A jego wartość to ponad 3,5 mln zł.

Hanna Uszyńska, ula

 

Polecane

Wróć do strony głównej