Rząd potwierdza: za miesiąc zaskarżymy i zablokujemy dyrektywę tytoniową
Polski rząd chce zablokować dyrektywę tytoniową. Dlatego złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości. Jak zadeklarował w Sejmie wiceszef resortu spraw zagranicznych Artur Nowak-Far, rząd przyjmie za miesiąc uzasadnienie tej decyzji.
2014-05-29, 16:45
Posłuchaj
Minister przekonywał, że rząd skorzysta z wszystkich możliwości by zablokować kontrowersyjną regulację. - Mamy na to czas do 23 lipca. Za 3 tygodnie będzie gotowa skarga, a za 4 tygodnie zajmie się tym rząd. - deklaruje minister.
Walczymy o papierosy mentolowe
Zgodnie z przyjętym prawem, od 2020 roku ma być zakazana sprzedaż papierosów mentolowych.
Przeciwko tej zasadzie protestuje polski rząd, ale przede wszystkim branża tytoniowa. Magdalena Włodarczyk dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego przekonuje, że istnieje podejrzenie złamania prawa przez urzędników tworzących dyrektywę. Unia Europejska przekroczyła swoje kompetencje i wykorzystała złe podstawy prawne do wprowadzenia takich ograniczeń. - twierdzi Włodarczyk.
Dyrektywa tytoniowa zbierze żniwo: 0,5 mln miejsc pracy zagrożonych >>>
REKLAMA
Przemysław Noworyta, szef Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu dodaje, że na zmianach prawa ucierpią nie tylko plantatorzy, lecz też budżet państwa. Palacze przerzucą się na papierosy z przemytu i zmniejszą się wpływy z akcyzy. - przekonuje Przemysław Noworyta.
Dyrektywa tytoniowa zakłada również, że 65 procent powierzchni paczek pokryją ostrzeżenia obrazkowe. Pomysłodawcy regulacji argumentują tak ostre zapisy troską o zdrowie Europejczyków .
Co szósty wypalany u nas papieros jest mentolowy - w sumie 10 miliardów sztuk rocznie na 60 miliardów produkowanych. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech sprzedaje się ich mniej niż 3 miliardy.
Według szacunków Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, 60 tys. ludzi w Polsce zajmuje się uprawą tytoniu w prawie 15 tysiącach gospodarstw rolnych. W Polsce działa aż 6 z 31 fabryk wyrobów tytoniowych, jakie znajdują się w Europie.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA