Opłaty za energię niższe dzięki funduszom unijnym
Unie Europejska stawia na efektywność energetyczną. W latach 2014-20 będzie można zdobyć pieniądze na remont domu wielorodzinnego, który poprawi charakterystykę energetyczną budynku. Priorytetem będzie także wsparcie dla prosumentów.
2014-10-02, 14:19
Posłuchaj
19 mld euro dostanie z Unii Europejskiej Polska na programy z zakresu ochrony środowiska na lata 2014-2020. W tym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej i naszych regionów negocjują podział tych pieniędzy. Wstępne propozycje zostały już przygotowane.
Z autorką raportu oceniającego te propozycje: Julią Krzyszkowską z Polskiej Zielonej Sieci rozmawia Aleksandra Tycner.
- Kluczowym priorytetem dla UE jest budowanie gospodarki niskoemisyjnej, czyli rozwój zielonej energii i efektywność energetyczna. Zwiększenie jej na poziomie całej gospodarki – wyjaśnia rozmówczyni.
15 proc. na energetykę
Przypomina ona, że nasz kraj musi od 10 do 15 proc. wszystkich środków na rozwój regionalny przeznaczyć na realizację tego celu. Na poziomie województw jest odgórne przykazania, żeby wszystkie regiony zaprojektowały minimum 15 proc. z tych funduszu na cele energetyczne.
Skorzystać ma Kowalski
Autorka raportu zaznacza, że analizowała możliwości skorzystania z tych środków przez gospodarstwa domowe. – Interesuje nas szczególnie wyższa efektywność energetyczna budynków. Chodzi o głęboką modernizacją energetyczną, żeby unowocześnienie budynków nie było tylko remontem, ale także dawało efekt energooszczędny i prowadziło do zmniejszenia obciążenia polskich rodzin, które wydają około 15 proc. swoich dochodów rocznych na opłatę rachunków za energię – zapowiada gość.
Aleksandra Tycner, abo