W Małopolsce Festiwal "Wstęp wolny"

2015-03-20, 15:04

W Małopolsce Festiwal "Wstęp wolny"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

35 instytucji w 14 małopolskich miejscowościach w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich "Wstęp wolny" przygotowało atrakcje dla mieszkańców regionu i turystów: wystawy, koncerty, warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem.

Festiwal potrwa od piątku do niedzieli. Odbywa się pod hasłem "Małopolska myśli o kulturze" i ma pokazać instytucje, które powstały w ostatnich latach dzięki funduszom unijnym i te, które dzięki europejskiemu wsparciu zmieniły swoje oblicze.

Szykuje się wiele atrakcji

Będzie można zajrzeć za kulisy teatrów, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach, skosztować lokalnych specjałów, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas quizów i gier terenowych. 
Bezpłatną ofertę przygotowały m.in. Muzeum AK, Cricoteka, Muzeum Lotnictwa Polskiego, MOCAK, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, Park Miniatur w Inwałdzie, Muzeum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, dwór obronny w Szymbarku, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, krakowskie Centrum Kongresowe ICE oraz teatry, centra kultury i biblioteki. 
Na przykład Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza w piątek na "Quest", którego uczestnicy będą wykonywać zadania, zbierać litery i cyfry, które pomogą im odkryć tajemnice biblioteki. W Cricotece zaplanowano w sobotę warsztaty dla rodzin z dziećmi inspirowane ambalażami Tadeusza Kantora. Ambalaż to w sztuce współczesnej pakowanie i zasłanianie przedmiotów, rodzice i dzieci będą barwić torby, koperty i worki. 
W Muzeum Etnograficznym w Krakowie w niedzielę będzie można wziąć udział w zajęciach "Ubrania na warsztacie", poświęconych produkcji odzieży i ruchowi "slow fashion", a goście będą mogli przerobić własne T-shirty.

W niedzielę będzie można z przewodnikiem zwiedzać odrestaurowaną XIX-wieczną synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej nazywaną perłą architektury chasydzkiej w Polsce. Od 2012 r. w jej murach działa Ośrodek Spotkania Kultur. Miłośnicy teatru będą mogli zwiedzać m.in. Teatr im. J. Słowackiego, Teatr Ludowy, Groteskę i Łaźnię Nową w Krakowie oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. 
Wykaz uczestniczących w festiwalu instytucji i atrakcji jest dostępny w internecie (www.festiwal.fundusze.malopolska.pl). 
Organizatorem wydarzenia jest województwo małopolskie.

Duże pieniędza na kulturę z UE
- To już trzecia edycja festiwalu, który powoli wyrasta na święto kultury w naszym regionie. Warto wykorzystać tę propozycję i na własne oczy zobaczyć miejsca, które nie mogłyby powstać i funkcjonować bez udziału funduszy europejskich - mówił PAP marszałek Marek Sowa. Dodał, że w latach 2014-2020, na rozwój oferty kulturalnej i turystycznej zarząd województwa małopolskiego przeznaczy prawie 170 mln euro z puli pieniędzy unijnych zarezerwowanych dla regionu. 
W latach 2007-2013 w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na działania w zakresie kultury, turystyki i zachowania dziedzictwa kulturowego wydano ok. 162 mln euro. Najważniejsze w ostatnich latach inwestycje, które stały się wizytówką regionu to m.in.: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Muzeum Tadeusza Kantora - Cricoteka, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.

PAP, abo

Polecane

Wróć do strony głównej