Eksport polskiej żywności nadal rośnie

Mimo rosyjskiego embarga, eksport polskiej żywności osiąga imponujące rozmiary. Według danych ministerstwa rolnictwa jego wartość w pierwszym kwartale, przekroczyła 5 mld euro i była o pięć i pół procent wyższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

2015-06-08, 11:48

Eksport polskiej żywności nadal rośnie
Ograniczenia w handlu z krajami Unii Europejskiej zostały wprowadzone w sierpniu ubiegłego roku i objęły warzywa, owoce, ryby, mięso i nabiał. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Słodycze, makaron i owoce jadą w świat. Eksport naszej żywności rośnie wyjaśnia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, polscy producenci żywności dysponują kilkoma atutami, które umożliwiają im odnoszenie sukcesów na arenie międzynarodowej. - Kolejni odbiorcy przekonują się, że nasza żywność jest bardzo ciekawa jeżeli chodzi o smak, jakość i ekologiczność. Znacznie mniej poprawiamy żywność chemikaliami, to konsumenci europejscy doceniają. Mamy dosyć duże sukcesy zarówno w sprzedaży wędlin, nabiału, jak i przetworów warzywnych i owocowych – wylicza ekspert.

Eksport będzie rósł

Piotr Soroczyński uważa, że w tym roku można się spodziewać dalszego wzrostu eksportu żywności. – Na rynku europejskim nasza ekspansja będzie trwała nadal. Może nie będzie to tak szybko jak w ostatnich rekordowych latach. Należy też pamiętać, że sprzedawcy żywności będą mogli liczyć też na inne rynki. W tej chwili jest coraz większe zainteresowanie choćby Bliskim Wschodem, który jest dla nas bramą na rynki, które do tej pory były dla nas niedostępne, takie jak afrykański i trochę dalsza Azja – wyjaśnia gość.

Zdaniem eksperta w tym roku należy się spodziewać wzrostu eksportu żywności na poziomie 7-8 proc.

Od roku dwa tysiące czwartego, sprzedaż polskiej żywności za granicę wzrosła ponad pięciokrotnie, a nadwyżka handlowa - trzynastokrotnie.

REKLAMA

Coraz większego znaczenia dla tego eksportu nabierają rynki azjatyckie, a także krajów arabskich i północnej Afryki. A resort rolnictwa liczy, na co najmniej podwojenie sprzedaży  w ciągu najbliższej dekady.

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej