Budżet partycypacyjny Warszawy: ostatni dzień głosowania
Jeszcze tylko w piątek mieszkańcy stolicy mogą decydować, na co trafi ponad 50 milionów złotych z budżetów dzielnic. Kończy się głosowanie na projekty zgłoszone do II edycji budżetu partycypacyjnego. Te, które będą cieszyły się największym poparciem, zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
2015-06-26, 08:01
Posłuchaj
Do oddawania głosów zachęca stołeczny radny Jarosław Krajewski, bo jak mówi, to unikalna mozliwość do decydowania o tym, co powstanie w naszej najbliższej okolicy. Poza tym, projekty zgłoszone do tej edycji są bardzo różnorodne, więc niemal każdy znajdzie coś dla siebie.
Głosy można oddawać przez internet, pocztą, a także bezpośrednio w urzędach dzielnic. W sumie w II edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie znalazło się ponad 1400 projektów. Do tej pory głosowało ponad 56 tysięcy mieszkanców stolicy.
Najwięcej oddanych głosów na Mokotowie
Stołeczny ratusz poinformował, że do czwartkowego popołudnia swój głos oddało 80 tys. mieszkańców. Najwięcej na Mokotowie - ponad 13 tysięcy osób. Na drugim miejscu była Praga-Południe, na trzecim - Białołęka.
W ramach tej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów. Najwięcej - związanych z przestrzenią publiczną, np. rewitalizacją placów, skwerów, lokalnych ulic, wytyczeniem ścieżek rowerowych.
Do 10 lipca mają zostać ogłoszone listy tych projektów, które cieszyły się największym poparciem warszawiaków w każdym z obszarów.
400 projektów odrzucono
Weryfikacja projektów zgłoszonych w II edycji budżetu formalnie zakończyła się 29 maja. Na początku czerwca ratusz ogłosił, że do głosowania zostało dopuszczone 1 tys. 429 projektów, 400 projektów odrzucono. Niektórzy autorzy odrzuconych pomysłów protestowali przeciwko decyzji władz stolicy. M.in. ze względu na te protesty miasto przeprowadziło dodatkową weryfikację oraz uzgodnienia z pomysłodawcami. Ostatecznie do puli pozytywnie zweryfikowanych dołączono 35 projektów.
W ubiegłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2236 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. Na ich realizację miasto zabezpieczyło ponad 26,2 mln zł.
Więcej informacji o budżecie partycypacyjnym - na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
IAR/PAP, awi