Prezes NBP: przewidywalny i stabilizujący rynki

Marek Belka – rok temu opozycja chciała jego głowy w związku z aferą podsłuchową, miesiąc temu znów pojawił się na ustach krytyków, gdy jego polityczni sojusznicy przegrali walkę o prezydencki fotel. Jednak mimo wszystko trzyma się na stanowisku i jest postrzegany przez zagraniczne media jako opoka polskiej gospodarki.

2015-07-03, 15:46

Prezes NBP: przewidywalny i stabilizujący rynki
Prezes NBP Marek Belka. Foto: Andrzej Barabasz/Wikimedia

Do końca kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki pozostał niecały rok, a w obecnej sytuacji politycznej ma on nikłe szanse na przedłużenie swojej prezesury. Jednakże inwestorzy widzą, że przez lata swojej działalności Marek Belka zawsze stabilizował sytuację finansową w Polsce.

Kotwica polskiej gospodarki

Tegoroczny rok będzie kluczowym okresem dla polskiej polityki, a jednocześnie dla naszej gospodarki. Turbulencje polityczne związane z październikowymi wyborami parlamentarnymi i zmianą prezydenta mogą znacząco wpłynąć na sytuację finansową oraz wiarygodność naszej waluty na arenie międzynarodowej.

Jak wskazuje Bloomberg, osobą która może ustabilizować te wszystkie perturbacje, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, może być właśnie Marek Belka. Mimo przepracowania już 5 lat jako prezes NBP, nie usuwa się on w cień przygotowując miejsce dla swojego następny, ale postawił sobie za cel przygotować politykę pieniężną na podniesienie stóp procentowych, pierwszy raz od 2012 roku.

– Niepewność, co do przyszłego zarządu NBP negatywnie wpływa na rynki finansowe – mówi Anders Svendsen, ekonomista Nordea Bank AB w Kopenhadze. – Gdyby Belka nie wytrwał do końca w pracy jako prezes NBP, byłoby to złe dla rynków, biorąc pod uwagę i tak dużą ilość niespodzianek w tym roku, takich jak wynik wyborów prezydenckich czy duży spadek poparcia dla partii rządzącej – dodaje.

REKLAMA

Co dalej z obligacjami i walutą?

Patowa, pogarszająca się sytuacja Grecji, już zebrała swoje żniwo na polskich aktywach. W czerwcu rentowność 10-letnich obligacji skarbu państwa wzrosła o 38 punktów bazowych, i jest to już 5 miesiąc wzrostu.

Jak podaje Bloomberg, roczna zmienność naszej waluty kształtowała się na poziomie 14%, jest to 3 najwyższy wynik, zaraz po rosyjskim rublu i tureckiej lirze. Jednocześnie polski złoty stracił 2,8% do wspólnej waluty w ostatnim kwartale.

10 na 12 ekonomistów zapytanych o sytuację ekonomiczną w Polsce wskazuje, że obecny prezes NBP pozytywnie na nią wpływa.

„Belka jest bardziej przewidywalny”

Ostatnie lata prezesury Marka Belki obfitowały w różne nieporozumienia z Radą Polityki Pieniężnej. – Gdy RPP często działała nieracjonalnie, podejmowane decyzje przez prezesa NBP stały się, przez ostatnie 2,5 roku bardziej przewidywalne i to powoduje uspokojenie rynków – mówi William Jackson, analityk Capital Economics Ltd. w Londynie.

REKLAMA

Po zwycięstwie opozycyjnej partii w wyborach prezydenckich, próbowała ona wszcząć postępowanie w celu usunięcia Belki w związku z aferą taśmową twierdząc, że mógł on zachwiać niezależnością Narodowego Banku Polskiego. Jednakże nie mając większości w Sejmie, wniosek PiS-u został odrzucony.

„Belka jest niezwykle istotny”

Prezes Narodowego Banku Polskiego, premier, minister finansów to niektóre ze stanowisk, które piastował w swojej karierze Marek Belka. Pod jego sterami, rozpoczął się najdłuższy okres deflacji w historii, odkąd GUS rozpoczął zbieranie danych w latach `80. Jednocześnie tempo wzrostu największej wschodnio-europejskiej gospodarki podwoiło się i osiągnęło poziom 3,4% w 2014 roku.

– Belka jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki – uważa Dariusz Filar, były członek RPP. – Zmiana prezesa NBP będzie musiała być bardzo delikatna, aby nie zakłócić ciągłości polityki pieniężnej kraju – dodaje.

Bloomberg, fko

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej