MEN: wnioski o dotację na zakup podręczników złożyło 91 proc. samorządów
91 proc. samorządów złożyło wnioski o dotację na zakup podręczników dla uczniów - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort podał, że uruchomił 236 mln zł, czyli 92 proc. szacowanej kwoty na sfinansowanie podręczników w tym roku.
2015-08-17, 14:55
Według resortu edukacji, do 11 sierpnia wszystkie samorządy w ośmiu województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim) złożyły już wnioski do wojewodów o dotację.
W 13 województwach ponad 90 proc. samorządów otrzymało dotację, o którą wnioskowano do wojewodów. Jest to 206 mln zł, co stanowi 80 proc. kwoty zaplanowanej na ten cel.
Pod koniec lipca minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wystosowała list do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów, w którym zaapelowała o dołożenie wszelkich starań, by z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie otrzymali darmowe podręczniki i ćwiczenia.
1 września tego roku darmowe podręczniki otrzymają, oprócz uczniów klas I szkół podstawowych, także uczniowie klas II i IV szkół podstawowych oraz klas I gimnazjów. Uczniowie klas I i II szkół podstawowych będą się uczyć z podręczników przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej: "Naszego elementarza" i "Naszej szkoły". Trochę inaczej będzie to wyglądało w klasach IV szkół podstawowych i I gimnazjów. Tam nauczyciele mogli wybrać podręczniki i ćwiczenia z całej oferty przygotowanej przez wydawców. Na ich zakup samorządy mają środki z dotacji z budżetu państwa.
Z budżetu państwa uczniowie klas I, II i IV szkół podstawowych oraz uczniowie klas I gimnazjów sfinansowane będą mieli także ćwiczenia.
W połowie lipca wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki napisali do resortu edukacji pismo, w którym informowali, że niektóre samorządy i dyrektorzy szkół odkładają dopiero na koniec sierpnia składanie zamówień na podręczniki i ćwiczenia z dotacji publicznej. Według wydawców może to skutkować tym, że uczniowie tych szkół dostaną podręczniki i ćwiczenia dopiero w kolejnych tygodniach września.
Dlatego minister edukacji w lipcowym liście do dyrektorów zaznaczyła, by wzięli oni pod uwagę, że oprócz czasu niezbędnego na uruchomienie dotacji celowej odpowiednio wcześnie muszą być również podjęte czynności związane z zamówieniem i zakupem podręczników i materiałów ćwiczeniowych - wszystko po to, by mogły zostać dostarczone do szkół z początkiem roku szkolnego.
- Dyrektorzy, aby otrzymać dotację, już od połowy marca mogli przekazać do organu prowadzącego stosowne dane, a już w maju mogli otrzymać od organu prowadzącego pieniądze na zakup podręczników. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni wystąpić o dotację niezwłocznie. Ostateczny termin przekazania dotacji mija 15 października - przypomniało MEN w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej.
PAP, abo
REKLAMA