Polska już oficjalnie w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych
Polska oficjalnie jest już w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). W piątek pod umową dotyczącą powołania tej instytucji finansowej w imieniu naszego kraju podpis złożył ambasador RP w Pekinie Mirosław Gajewski.
2015-10-09, 19:46
Posłuchaj
Ratyfikacja umowy to ostatni formalny krok na drodze do członkostwa Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Polskie ministerstwo finansów uważa, że udział w banku, który powstał z inicjatywy Chin, stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Polska jest udziałowcem Azjatyckiego Banku. To oznacza, że będzie mogła mieć wpływ na podejmowane decyzje.
Podpis pod umową o utworzeniu banku w imieniu Polski złożył dziś ambasador Mirosław Gajewski w siedzibie chińskiego MSZ, które jest depozytariuszem umowy.
Polska to jedno z ostatnich państw, które ratyfikowało tę umowę. Wkład Polski do banku ma wynieść około 830 mln dolarów.
Ministerstwo Finansów wskazało wcześniej, że rolą AIIB będzie przede wszystkim wspieranie budowy infrastruktury sektora transportu i energetyki w Azji, jak również finansowanie budowy siatki połączeń pomiędzy sąsiadującymi z Azją krajami. Według założeń Bank ma prowadzić działalność w całym regionie Azji, który obejmuje m.in. Azję Centralną, w tym Kazachstan, Mongolię, Tadżykistan, jak również inne obszary byłego Związku Sowieckiego, np. Azerbejdżan oraz Gruzję.
MF: udział w AIIB pomoże polskiemu biznesowi
W ocenie MF udział Polski w AIIB może ułatwiać polskiemu biznesowi dostęp do procedur przetargowych, których celem miałoby być wyłonienie wykonawców i dostawców projektów finansowanych przez AIIB, jak również zapewniać dostęp do informacji o tego typu możliwościach.
Resort zastrzegł jednak, że sam bank i polskie uczestnictwo w nim nie stanowi żadnych gwarancji sukcesu i korzyści dla polskich firm, gdyż muszą one osiągnąć je same dzięki jakości i rzetelności swojej oferty. Zdaniem MF akcesję Polski do AIIB należy jednak postrzegać m.in. jako element budowy sprzyjającego klimatu politycznego, do podnoszenia konkurencyjności polskich podmiotów, m.in. poprzez wspieranie ich obecności na światowych rynkach.
Zamiar założenia nowego międzynarodowego banku natrafił na opozycję Stanów Zjednoczonych, które wraz z Japonią postanowiły nie przyłączać się do niego. Inicjatywa Chin znalazła jednak zaskakująco szerokie poparcie sojuszników USA, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Australii, Nowej Zelandii oraz Korei Płd. Niemcy jako czwarty największy udziałowiec AIIB liczą na to, że jego europejskie biuro regionalne będzie miało swą siedzibę we Frankfurcie nad Menem, a nie w Londynie.
HSBC Polska: Chiny to wielka szansa dla polskich firm.
REKLAMA
Źródło: Newseria
IAR/PAP, awi
REKLAMA