Program MdM nie zostanie przedłużony

- Nie zakładamy wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział jednocześnie nowy program. MdM obowiązuje do końca 2018 r.

2016-01-14, 08:25

Program MdM nie zostanie przedłużony
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński wyjaśnia, że mimo dużego zainteresowania, resort nie przedłuży obecnego programu wparcia
+
Dodaj do playlisty

- Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania - powiedział Smoliński.

- Jest problem z tanimi mieszkaniami na wynajem i to jest zadanie, przed którym stoi rząd. My taki program przygotowujemy - zapowiedział. - Oczywiście on wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa i wymaga zmiany budżetu - dodał.

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa o zakończeniu programu

- Pragnę przypomnieć, że ci, którzy dzisiaj mówią, że Prawo i Sprawiedliwość wygasza programy pomocowe dla polskich rodzin jeszcze nie tak dawno robili wszystko, aby tej pomocy nie otrzymywały - powiedział w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Odniósł się w ten sposób do stwierdzeń posłów opozycji, że rząd wygasza program MdM. Minister przypomniał, że w z końcem 2012 poprzedni rząd wygasił program „Rodzina na swoim”, a uruchomienie programu „Mieszkanie dla młodych” nastąpiło 1 stycznia 2014 r.

Narodowy Program Budowy Mieszkań

Wiceminister przypomina, że Mieszkanie dla Młodych było przyjęte na określony czas- do końca 2018 roku. Kazimierz Smoliński zapewnił jednak, że polskie rodziny nie zostaną bez możliwości pozyskania środków na własne mieszkanie. Ministerstwo pracuje nad Narodowym Programem Budowy Mieszkań.

REKLAMA

Powstaną kasy oszczędnościowo-budowlane

Według niego, resort budownictwa przedstawi niebawem założenia nowego systemu wsparcia mieszkalnictwa. W najbliższym czasie ministerstwo chce pokazać projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych. Taki system obowiązuje w wielu europejskich krajach. Plusem takiego rozwiązania jest wytworzeniu wśród ludzi nawyku oszczędzania i zapewnienie bankom niezbędnego kapitału. Jak wyjaśnia wiceminister Kazimierz Smoliński po 3 lub 5 latach oszczędzania, w zależności od przyjętego rozwiązania, na rynek zaczęłyby napływać pieniądze.

Nie wiadomo jeszcze jak duże będzie wsparcie. Według przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wiele zależy od możliwości przyszłorocznego budżetu.

Cześć wniosków o MdM może być sfinansowana w 2017 roku

Cześć wniosków o program Mieszkanie dla Młodych może być sfinansowana w przyszłym roku. Tak się stanie, gdy wyczerpie się tegoroczna pula na program.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za mieszkalnictwo Kazimierz Smoliński, podkreśla, że chętni na zakup mieszkania z dopłatą nie muszą się obawiać. Gdy wyczerpie się tegoroczna pula w wysokości 730 milionów złotych, to- zdaniem wiceministra- kolejne wnioski będą kontraktowane na 2017 rok.

W poprzednich latach nie wykorzystano wszystkich środków

Minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk podkreśla, że zapis w obecnej ustawie nie pozwala wydać niewykorzystanych wcześniej środków. Minister zwraca uwagę, że początkowe zainteresowanie tym programem nie było duże i w poprzednich latach nie wykorzystano wszystkich środków. Ustawowe zapisy nie pozwoliły jednak na przesunięcie tych środków na kolejne lata.
Na przyszły rok pula przeznaczona na program MdM wynosi 746 milionów złotych, a na 2018 rok, 762 miliony złotych.

REKLAMA

Była wiceminister budownictwa krytykuje program MDM

TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej