25 samorządów uhonorowano Srebrnymi Laurami Związku Miast Polskich
Kapituła nagrodziła miasta z różnych części kraju m.in. za pozytywną zmianę wizerunku, radzenie sobie z problemami społecznymi i dynamiczny rozwój.
2016-03-04, 20:12
Posłuchaj
Uroczystość wręczenia laurów zorganizowano w trakcie spotkania Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które w czwartek i w piątek obradowało w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienia przyznała kapituła, której przewodniczył były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień.
Jak powiedział profesor podczas konferencji prasowej, kapituła była w trudnej sytuacji, ponieważ wiedząc o ograniczonych zasobach finansowych Związek wyasygnował pieniądze jedynie na 25 laurów. - Mam nadzieję, że na 50-lecie będzie już tych laurów 50 i będą złote, a nie z tombaku - żartował.
Już poważnie dodał, że kiedy spogląda się na osiągnięcia miast, widać olbrzymią zmianę, jaka dokonał się w nich w ostatnim ćwierćwieczu.
W ocenie prof. Stępnia, samorządowcy w Polsce są dynamiczni i potrafią dbać o interesy społeczności lokalnych, są odpowiedzialni i wiedzą, co robić na swoich stanowiskach. - Ja mogę przeżywać tylko satysfakcję, że samorząd jest właśnie w takiej kondycji i że się tak wspaniale rozwinął w ciągu tych 25 lat - podsumował.
Kapituła brała pod uwagę różnego rodzaju osiągnięcia
Przyznając wyróżnienia kapituła zwróciła uwagę na różnego rodzaju osiągnięcia. Np. goszcząca przedstawicieli ZMP Dąbrowa Górnicza została nagrodzona za wzorcową współpracę z organizacjami pozarządowymi, nowoczesny system konsultacji, budżet partycypacyjny, rozbudowę infrastruktury i sukces finansowy.
Gdańsk został uhonorowany za pielęgnowanie etosu Solidarności, projekt budowy Europejskiego Centrum Solidarności, skuteczne wykorzystywanie środków unijnych oraz inwestycje infrastrukturalne. Nagrodę otrzymały także Gdynia - m.in. za tytuł najlepszego miasta do życia - oraz Sopot, za rozwój lokalny, oparty na odważnych działaniach realizowanych wspólnie z mieszkańcami.
Katowice kapituła wyróżniła za wielką metamorfozę i przebudowę centrum miasta, „transformację z miasta przemysłu ciężkiego w miasto przemysłu spotkań”, nowoczesną Strefę Kultury oraz skuteczne przyciąganie inwestorów. Przedstawiciele Wałbrzycha otrzymali wyróżnienie za wydobycie miasta z zapaści i udaną rewitalizację. Wśród wyróżnionych znalazły się także m.in. Czersk, Gliwice, Gołdap, Nowa Sól, Świdnica i Uniejów.
Stanowisko samorządowców wobec nowych ustaw
Uroczystość wręczenia Laurów zamykała Walne Zgromadzenia Związku Miast Polskich w Dąbrowie Górniczej.
Delegaci przyjęli kilka dokumentów wyrażających stanowisko samorządowców wobec niektórych ustaw, jakie przyjął niedawno parlament.
Za niedopuszczalne uznano np. nowelizację ustawy o podatku VAT, która może - zdaniem samorządowców - oznaczać pogorszenie kondycji finansowej gmin. Krytycznie oceniono plany zmian w systemie szkolnictwa dotyczące sześciolatków i gimnazjalistów.
W odniesieniu do "Programu 500+", jakim organizacyjnie obarczono samorządy - zaapelowano o dwuprocentowy wzrost dotacji na realizację tego zadania w skali roku.
REKLAMA
Krytycznego stosunku wobec tek kwestii nie krył też prof. Jerzy Stępień. Jego zdaniem, to ogromny wysiłek logistyczny, jakiemu niektóre gminy mogą nie sprostać. - Wysiłek, nie tylko organizacyjny, ale finansowy, bo jestem przekonany, że w bardzo wielu gminach będzie brakowało pieniędzy na wypłatę tych zasiłków i zorganizowanie infrastruktury urzędniczej żeby ci ludzie dostali te 500 zł - uważa profesor Stępień.
W obradach zgromadzenia Związku Miast Polskich w Dąbrowie Górniczej brało udział prawie czterystu burmistrzów i prezydentów miast. W Polsce jest ponad 800 miejscowości z prawami miejskimi.
IAR/PAP, awi
REKLAMA