Na zachodnich giełdach dobre nastroje na początku tygodnia
Zachodnie parkiety rozpoczynają tydzień od wzrostów. Inwestorzy nie przejęli się słabym odczytem chińskiego importu. Pomagają zgodne z oczekiwaniami dane z niemieckiego przemysłu.
2016-08-08, 09:58
W poniedziałek na zachodnioeuropejskich giełdach widać wzrosty, którym przewodzą banki, ubezpieczyciele i spółki surowcowe.
W Londynie podczas porannego handlu ponad 2,2 proc. zwyżkują akcje BHP Billiton oraz Anglo American. Ponad 2,5 proc. do góry idzie kurs Barclays - Exane BNP podwyższył rekomendację dla spółki do "kupuj".
Blisko 9 proc. zyskuje z rana PostNL. Holenderski operator pocztowy ogłosił, iż od 2017 r. wznowi wypłaty dywidendy.
Dołuje kurs Airbusa
Brytyjskie organy wszczęły wobec producenta samolotów śledztwo dotyczące korupcji przy finansowaniu kontraktów.
W Niemczech w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc. mdm, a w maju spadła o 0,9 proc., po korekcie w górę z -1,3 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wrośnie o 0,7 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc., zgodnie z oczekiwaniami, podczas gdy poprzednio spadła o 0,4 proc.
W Chinach eksport liczony w juanach wzrósł w lipcu o 2,9 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 1,3 proc., wobec oczekiwań +2,3 proc. Gorsze są dane o imporcie - w lipcu spadł on rdr o 5,7 proc. w juanach. Oczekiwano spadku o 1,1 proc., po spadku poprzednio o 2,3 proc. rdr. Eksport liczony w dolarach spadł w lipcu rdr o 4,4 proc. wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 3,5 proc. Import spadł o rdr 12,5 proc., szacowano zaś spadek o 7,0 proc. Import spada już od 21 miesięcy.
Rynek z uwagą przygląda się danym z amerykańskiego rynku pracy. W piątek podano, iż w lipcu gospodarka USA utworzyła 255 tys. nowych etatów. Wynik ten był wyraźnie lepszy od oczekiwań, które mówiły o 180 tys. Dane za lipiec potwierdzają, że sytuacja na amerykańskim rynku pozostaje dobra, a słabszy odczyt dwa miesiące temu - w maju w USA powstało tylko 24 tys. miejsc - był prawdopodobnie tylko jednorazowym miesiącem słabości.
Lepsze od szacunków dane z USA sprawiły, że w ocenie rynków ponownie rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Fed jeszcze w 2016 r. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że po publikacji piątkowych danych prawdopodobieństwo to wyceniane jest obecnie na około 47 proc. Przed publikacją raportu z rynku pracy było ono wyceniane na 38 proc.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA