Odszkodowania dla rolników. Kto dostanie pomoc?

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych będą mogli ubiegać się w o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2017-09-01, 09:41

Odszkodowania dla rolników. Kto dostanie pomoc?
Wichury, gradobicia i susze najbardziej w tym sezonie dały się we znaki rolnikom w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Lubelszczyźnie. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym komu należą się odszkodowania za klęski żywiołowe w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Małgorzata Niemiec, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w ARiMR (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kto i na jakich zasadach będzie mógł z tej pomocy skorzystać, wyjaśnia Małgorzata Niemiec, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w ARiMR.

- O pomoc w ramach działania "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" finansowanego z PROW 2014 - 2020 będą mogli starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z klęsk żywiołowych takich jak: powódź, deszcze nawalne, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. By rolnik mógł wystąpić o pomoc straty te musiały wystąpić w roku 2017 lub w roku poprzednim czyli 2016 – wyjaśnia rozmówczyni.

Jak wysokie straty pozwalają na ubieganie się o pomoc?

- Straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach muszą  wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie  w okresie ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda - tłumaczy dyrektor Niemiec. 

Może być też ten okres liczony w czasie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.

REKLAMA

Na jakie wsparcie może liczyć rolnik?

Biorąc pod uwagę charakter wsparcia, że jest ono przeznaczone dla poszkodowanych rolników, maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.

Zmiana korzystna dla rolników

Małgorzata Niemiec wyjaśnia, że wprowadzono bardzo korzystną dla rolników zmianę pozwalającą na rozpoczęcie inwestycji przez rolników już od dnia złożenia wniosku o pomoc. Dotychczas było to możliwe dopiero od dnia podpisania umowy. Teraz rolnik już po złożeniu wniosku może ponosić koszty kwalifikowalne, które w przyszłości będą refundowane przez Agencję.

Wnioski o pomoc na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" można składać od 4 do 18 września 2017 r. w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji. Można też wysłać je rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego. I co ważne w tym roku przewidywane są kolejne nabory wniosków o takie wsparcie. Planuje się, że będą one ogłaszane cyklicznie tak, aby umożliwić ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosku w tym naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym.

Elżbieta Mamos

REKLAMA

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej