Giełda uczy młodzież jak inwestować

Startuje największy ogólnopolski projekt promujący wśród młodzieży inwestowanie na giełdzie, czyli XVI edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

2017-10-18, 13:00

Giełda uczy młodzież jak inwestować
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/everything possible

Posłuchaj

O nowej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to nie tylko zabawa, ale także ważna lekcja przedsiębiorczości. Jest to projekt skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, a także w tym roku gimnazjalnych.

- SIGG ma postać internetowej gry inwestycyjnej, w której uczniowie pod opieką nauczyciela w maksymalnie czteroosobowych zespołach inwestują w instrumenty notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Każdy zespół ma do dyspozycji jeden rachunek inwestycyjny oraz określoną kwotę wirtualnych pieniędzy. Kapitał inwestowany jest w akcje, w ETF-y (przypis redakcji: Exchange-traded fund (ETF) – jest to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu), i kontrakty terminowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Warto podkreślić, że gracze wykorzystują wirtualne pieniądze, a transakcje dokonywane są na podstawie rzeczywistych wycen instrumentów finansowych - mówi Alina Bączar-Bednorz, członek zarządu Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych.

Praktyczna wiedza

Krótko mówiąc Gra pozwala nie tylko oswoić się z giełdą, ale przede wszystkim uczy inwestowania w instrumenty giełdowe.

- Przede wszystkim w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej młodzież uczy się zasad inwestowania, mechanizmów funkcjonujących na giełdzie oraz w praktyce inwestowania na parkiecie. To daje przygotowanie do samodzielnego inwestowania swoich pieniędzy na giełdzie – podkreśla rozmówczyni.

Polacy niechętnie inwestują na giełdzie

A to ogromnie ważne, bo jak się okazuje mimo rosnących oszczędności, Polacy wciąż niewiele wiedzą o finansach i inwestowaniu.

- Inwestycje w akcje deklaruje tylko 3,5 proc. gospodarstw domowych, średnia w strefie euro to 10 proc. W fundusze inwestycyjne w Polsce inwestuje 4 proc. gospodarstw, wobec średniej europejskiej na poziomie 11 proc.. W obligacje w Polsce inwestuje jeden procent, wobec 5 proc. w strefie euro. To oznacza, że jeszcze dużo jest do zrobienia pod względem edukacji. Jeśli będziemy rozumieli mechanizmy dzięki, którym jesteśmy w stanie zarabiać dużo więcej na przykład na giełdzie, a nie trzymając pieniądze w banku, to będzie nam łatwiej inwestować i unikać strat - podkreśla Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

REKLAMA

Nowością jest wersja mobilna

Taką wiedzę pozwala zdobyć właśnie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Projekt jest też co roku unowocześniany, m.in. poprzez dodawanie nowych instrumentów finansowych lub nowych funkcjonalności.

- Do dyspozycji jest szeroka gama instrumentów giełdowych, zaczęło się od akcji, następnie dodane zostały ETF-y. W dwóch ostatnich edycjach uczestnicy mieli do dyspozycji kontrakty terminowe i mimo że są to bardziej skomplikowane instrumenty, młodzież bardzo dobrze sobie poradziła. W dwóch ostatnich edycjach bowiem stopy zwrotu były trzycyfrowe. W tym roku nowością w grze jest mobilna wersja, na która młodzież bardzo czekała – dodaje.

Gra jest co prawda wirtualna, ale wygrana już całkiem realna. Na zdobywców pierwszego miejsca czeka nagroda w wysokości 10 tys. zł.

I etap gry rozpocznie się już w połowie listopada. Tylko w ubiegłym roku w grze wzięło udział ponad 17,5 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tworzących ponad 6 tys. zespołów a wszystkie edycje SIGG to niemal 220 tys. uczniów szkół w całej Polsce.

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej