Komisja Europejska chce zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Chodzi m.in. o ograniczenie biurokracji
Wspólna Polityka Rolna wymaga istotnego ograniczenia biurokracji i obciążeń administracyjnych - napisano w komunikacie Komisji Europejskiej. Jest to też jeden z postulatów od dawna zgłaszanych przez polskich rolników.
2017-12-07, 14:15
Posłuchaj
Były minister rolnictwa, a obecnie rolnik Artur Balazs podkreśla, że procedury uzyskiwania wsparcia są zbyt skomplikowane, co widać na przykład przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.
- Corocznie taki wniosek musi być zmieniany z uwagi na płodozmian. Każdą działkę trzeba odmierzyć i nanieść wymiary na wniosek. Myśmy proponowali, aby taki wniosek był wypełniany raz na 7 lat, a tylko ewentualne zmiany w nim byłyby nanoszone - mówi.
Więcej kompetencji dla państw członkowskich
Szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Jerzy Plewa wyjaśnia, że Komisja chce przekazać więcej kompetencji w dziedzinie polityki rolnej krajom członkowskich.
- Zamiast koncentrować się na tym, czy reguły ustalone na poziomie centralnym są przestrzegane, będziemy się koncentrować na tym, czy cele polityki rolnej zostały osiągnięte - dodaje.
REKLAMA
Najważniejsze: uproszczenie
Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, nowe podejście pozwoli na zastosowanie nowych rozwiązań technicznych. - Jeśli do tego dojdzie, to nie będzie tej 'papierologii' - mówi minister.
Zdaniem Artura Balazsa istnieje konieczność stosowania prostych procedur wsparcia, czyli takich, które rolnicy rozumieją. Jak podkreśla, rolnicy muszą przestać się bać samej Wspólnej Polityki Rolnej i kar. - Trzeba odstąpić od tej polityki, która jest polityką dla urzędników a nie dla rolników. Trzeba zlikwidować ten monumentalizm i absolutnie ją uprościć - wskazuje.
Projekty dotyczące zmian we Wspólnej Polityce Rolnej mają zostać opublikowane na wiosnę przyszłego roku.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA
REKLAMA