Jak wyglądać będzie polityka gospodarcza po objęciu przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera?
Po objęciu stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego koordynacja działań gospodarczych pomiędzy poszczególnymi resortami powinna być łatwiejsza, podkreślali ekonomiści w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia. Jego odpowiedzialność za całokształt polityki gospodarczej będzie teraz większa.
2017-12-08, 11:20
Posłuchaj
Co zmiana na stanowisku premiera oznaczać może dla gospodarki, mówili w Polskim Radiu 24: Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, Maciej Stańczuk z Pracodawców RP i Marek Rozkrut z EY (Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Komitet rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
Źródło wideo: TVN24/x-news
REKLAMA
Premier Morawiecki będzie się zajmował teraz całokształtem spraw państwa i nie wiadomo, czy gospodarka na tym nie ucierpi, zastanawiał się w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
- Pytanie też, kto teraz obejmie resorty gospodarcze i czy też będzie to „w pakiecie”, czy będą to jednak różne osoby – stawiał pytanie ekspert.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki ma być premierem. Spokojna reakcja rynków
Działania różnych resortów będą bardziej spójne?
Zaś po objęciu stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego można liczyć na lepszą koordynację działań związanych z gospodarką, dodał Roman Przasnyski.
- Do tej pory ta koordynacja nie była najlepsza – podkreślał ekspert. – Teraz działania różnych resortów powinny być bardziej spójne – przewiduje.
REKLAMA
Koniec z „przeciąganiem liny”?
Zgadzał się z tym również Marek Rozkrut z EY.
- Przy różnego rodzaju inicjatywach widzieliśmy przeciąganie liny pomiędzy poszczególnymi ministerstwami, jak i samą Kancelarią Premiera, czy to w obszarze energetyki czy w polityce społecznej. Z tego punktu widzenia na pewno jest to wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego, jeżeli chodzi o skoordynowanie tych działań – podkreślał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Jak zareagują inwestorzy zagraniczni?
Również z punktu widzenia komunikacji z inwestorami zagranicznymi te inicjatywy, które dotyczą gospodarki, mogą być traktowane w ustach premiera Morawieckiego jako mocniejsze, dodawał ekspert.
- Z drugiej strony musimy pamiętać, że nawet jeżeli Mateusz Morawiecki pozostanie równocześnie ministrem finansów, to czas, jaki będzie mógł poświęcić na dane zagadnienia gospodarcze, będzie ograniczony. Premier musi bowiem koncentrować się na wielu kwestiach. Bardzo ważna będzie zatem osoba, która na co dzień będzie koordynować te działania w ramach danego resortu – zastrzegał ekspert.
REKLAMA
Należy również pamiętać, podkreślał Marek Rozkrut, że o najważniejszych inicjatywach gospodarczych i tak decydować będzie parlament i tu czynniki polityczne również będą odgrywać rolę.
- Sam rząd nie wystarczy, aby pewne inicjatywy przekuć w konkretne działania – mówił ekspert.
Powiązany Artykuł
Historyk, bankier, polityk, kandydat na premiera. Kim jest Mateusz Morawiecki?
Większa odpowiedzialność
Roszady personalne w rządzie nie wpłyną na postrzeganie polskiej gospodarki przez inwestorów zagranicznych, dodawał Maciej Stańczuk z Pracodawców RP.
- Nie powinno to mieć większego wpływu. Mateusz Morawiecki i tak był tym sternikiem gospodarki, najbardziej wpływową osobą w rządzie odpowiedzialną za gospodarkę. To zwiększenie jego kompetencji i przejęcie odpowiedzialności za cały rząd przy realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, to niewątpliwie dobra sytuacja. Przez to koordynacja polityki gospodarczej i wpływ na inne resorty Mateusz Morawiecki będzie miał większy – mówił ekspert.
REKLAMA
Jak dodawał, teraz odpowiedzialność za wynik prowadzonej polityki gospodarczej będzie jednoznacznie zdefiniowana.
O tym, czy Mateusz Morawiecki będzie łączył stanowisko premiera z kierowaniem resortami finansów i rozwoju, dowiemy się w styczniu. Wtedy to najwcześniej dojść ma do jakichkolwiek dalszych zmian w rządzie.
Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA