Co dalej z Puszczą Białowieską?
Dla Puszczy Białowieskiej trzeba znaleźć rozsądny kompromis - wyważyć proporcje między czynną i bierną ochroną tego obszaru.
2018-02-04, 12:39
Posłuchaj
I rozmawiać ze wszystkimi stronami sporu - mieszkańcami, leśnikami i ekologami - co się już zresztą dzieje stanowiskiem ekologów i leśników. Wstępny program ochrony Puszczy mógłby powstać pod koniec maja lub w czerwcu – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.
- Dziś w Puszczy wszystkie prace są zamrożone. To wynika z postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które zakazuje prowadzania jakichkolwiek prac na terenie Puszczy za wyjątkiem usuwania drzew, które zagrażają bezpieczeństwu życia lub zdrowia. Czekamy na ostatecznie postanowienie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i mam nadzieję, że w tym postanowieniu nie będzie całkowitego zakazu i wtedy będziemy modyfikować plany urządzania lasu na terenie Puszczy Białowieskiej – wyjaśnia minister.
Co się zmieni w prawie łowieckim?
Proponowane zmiany w prawie łowieckim to przede wszystkim wzmocnienie kontroli na Polskim Związkiem Łowieckim – powiedział minister środowiska, Henryk Kowalczyk
Inaczej mają być szacowane straty łowieckie – tak, żeby rolnicy nie byli od razu na gorszej pozycji.
REKLAMA
- Przede wszystkim chodzi o to, żeby ta komisja była z udziałem rolnika. Chcielibyśmy również powołać fundusz gwarancyjny, bo nie zawsze Koła są w stanie zapłacić rolnikom. To da możliwość, że jeśli poszkodowany nie otrzyma pieniędzy z Koła, to będzie się mógł zwrócić do funduszu gwarancyjnego. Bardzo chcemy uprościć wymóg trybunału konstytucyjnego o wyłączenie gruntów przed właściciela z polowań. Wystarczy złożenie oświadczenia przed notariuszem – podkreślił Henryk Kowalczyk.
Ale wówczas ze wszystkimi konsekwencjami, czyli bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie za straty łowieckie.
Aleksandra Tycner, abo
REKLAMA