Raport KRD: mniej zatorów płatniczych, ale problem pozostaje
W IV kwartale minionego roku polskie firmy miały najmniej problemów z zatorami płatniczymi od stycznia 2009 roku. Tak wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Mimo to nieterminowe płatności pozostają sporym obciążeniem dla rodzimych firm.
2018-02-15, 10:21
W raporcie czytamy, że w IV kwartale 2017 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw, odzwierciedlający poziom zatorów płatniczych, sięgnął poziomu 92,1 punktu, osiągając najwyższy wynik w 9-letniej historii badania. Im wyższa jest jego wartość, tym faktury są płacone bardziej terminowo.
W czwartym kwartale przeciętny czas oczekiwania na płatność skrócił się do trzech miesięcy - wcześniej był o trzy dni dłuższy. Wyraźnie poprawiły się także oceny portfeli należności. Odsetek przedsiębiorstw deklarujących, że skala problemów z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi się zmniejsza wyniósł w styczniu 27,2 procent. Trzy miesiące wcześniej sięgał 21,5 procent
Jest lepiej, ale nadal sporo do zrobienia
- Czytając wyniki badania można odnieść wrażenie, że problem zatorów płatniczych ma coraz mniejszy wpływ na działalność i rozwój polskich przedsiębiorstw. Jest lepiej, ale wciąż nie jest dobrze. Przeterminowane płatności w dalszym ciągu stanowią znaczący udział w portfelach polskich firm, a w wielu przypadkach wręcz utrudniają ich funkcjonowanie - uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, której certyfikatem posługuje się około 50 tysięcy polskich firm.
Niepokoić może struktura przeterminowanych faktur. Do 15 procent wzrósł odsetek firm, które nie dostały w terminie 50 i więcej procent należnych pieniędzy z wystawionych faktur. Jeśli uwzględnić przedsiębiorstwa, w których przeterminowane należności stanowią ponad 20 procent wszystkich, to obserwujemy wzrost ich udziału z 40,8 procent ogółu firm z tymi problemami do aż 46,2 procent.
REKLAMA
- Taka polaryzacja jest niebezpieczna dla gospodarki, gdyż firmy najbardziej dotknięte problemami niejako infekują nimi inne. Zatory płatnicze są jak wirus. To zresztą już widać w najnowszym raporcie. W IV kwartale z 26,4 procenta do 30 procent wzrósł odsetek firm, które wskazywały, że nie mogą płacić innym, bo same nie dostały zapłaty. Z tego samego powodu do 28,4 procenta wzrósł odsetek firm, które wstrzymują się z inwestycjami - komentuje prezes KRD BIG Adam Łącki.
"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" to wspólny raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie jest przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku
Naczelna Redakcja Gospodarcza, komunikat, md
REKLAMA