Chmura faktur rozpoczyna działanie. Czy to się opłaca?

Oszczędzi czas i drzewa - właśnie wystartowała chmura faktur, czyli pierwsza platforma do bezpłatnego wystawiania, przechowywania i przesyłania dokumentów księgowych. Jest otwarta dla wszystkich użytkowników: przedsiębiorców, biur księgowych, konsumentów oraz administracji publicznej. Celem nowego przedsięwzięcia Grupy Idea Bank jest wyeliminowanie z życia gospodarczego w Polsce papierowych faktur.

2018-02-23, 13:00

Chmura faktur rozpoczyna działanie. Czy to się opłaca?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Chmura faktur rozpoczyna działanie. Czy to się opłaca? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Nie musimy już chodzić do banku, bo go mamy w Internecie.  Zakupy też robimy w sieci, a  muzyki słuchamy z serwisów streamingowych. Jednak polska ksiegowość praktycznie nie zmienia się od  lat. Co roku wystawianych jest w naszym kraju  1,5 miliarda faktur przez  2 mln firm, z których prawie 1,7 miliona to płatnicy podatku VAT. Niestety, są to faktury przede wszystkim papierowe. Adam Głos z firmy Taxcare mówi, że chmura faktur ma to zmienić.

- To jest pierwszy 'ekosystem', który umożliwia funkcjonowanie faktury w obiegu gospodarczym bez wychodzenia poza ten ekosystem, w szczególności bez przechodzenia do formy papierowej. To system, który umożliwia wystawianie, przekazywanie, odbieranie i długoterminowe przechowywanie faktur w absolutnie bezpiecznym środowisku - zapewnia.

Adam Głos dodaje, że cyfryzacja w gospodarce na razie jest fragmentaryczna, a szczególnie widać to w przypadku faktur, gdzie różne programy są używane do ich wystawiania czy przesyłania. I dlatego powstał pomysł chmury faktur, która ma tę kwestię uporządkować i ujednolicić.

Chmura prosta i bezpieczna

Samo "wejście" do chmury jest banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę www.chmurafaktur.pl, podać swój login i hasło i od razu mamy dostęp do pełnej funkcjonalności usługi. Adam Głos zastrzega, że cechą takiej chmury faktur jest to, że jest ona tym lepsza, im więcej podmiotów z niej korzysta. Dlatego w miarę rozwoju platformy będzie rosła też wygoda użytkowników.

Anna Moskwiak-Karaszewska, odpowiedzialna za IT zapewnia, że chmura jest pewna i bezpieczna. Wszystkie najważniejsze rzeczy i dane są przechowywane zdalnie i zebrane w jednym miejscu, więc na przykład w przypadku kradzieży komputera nie ma obawy, że ktoś niepowołany się do nich dostanie. Jeśli chodzi o certyfikaty, to chmura spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa systemów bankowych, z których korzysta też np. administracja publiczna.

REKLAMA

Cyfryzacja narzucona

Dodajmy, że nowe przepisy wymuszają na firmach cyfryzację. Chmura faktur znakomicie w tym pomoże.

Od stycznia firmy będące  podatnikami VAT zobowiązane są do prowadzenia elektronicznej ewidencji tego podatku w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Z kolei od lipca każdy przedsiębiorca rozliczający VAT będzie przekazywać fiskusowi wszystkie faktury w wersji elektronicznej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej