Polsko-węgierskie stosunki gospodarcze mają się dobrze
15 marca to Święto Narodowe Węgrów. Polskie Radio włącza się do jego obchodów, poprzez przybliżanie kultury, ale też wzajemnych aspektów gospodarczych. A relacje gospodarcze między Polską a Węgrami od zawsze były i są dobre.
2019-03-15, 08:06
Posłuchaj
Ma na nie pozytywny wpływ nasza historia i długie tradycje handlowe - mówi Anna Derbin z Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej. Jak dodaje, wolumen polsko-węgierskich z roku na rok rośnie. W zeszłym roku nasze wzajemne obroty przekroczyły 9 miliardów euro. Polska jest trzecim eksporterem na Węgry, po Austrii i Niemczech.
Czym ze sobą handlujemy?
Marcin Karaskiewicz, kierownik Biura zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie zwraca uwagę, że w wymianie handlowej z Węgrami Polska ma dosyć duże dodatnie saldo. Podkreśla, że Węgry to rynek, na którym bardzo dobrze odbierane są polskie produkty.
- Węgrzy nadal postrzegają polskie marki jako atrakcyjne zarówno cenowo, jak i jakościowo - zaznacza. Wskazuje przy tym, że struktura towarowa polsko-węgierskiej wymiany handlowej od lat pozostaje w zasadzie niezmieniona. Ponad 30 procent stanowią urządzenia mechaniczno-elektryczne, a drugie w kolejności są wyroby metalurgiczne. Z Wegier Polska importuje m.in. części samochodowe.
Na pewno, zwłaszcza teraz, na rynku węgierskim mogą znaleźć miejsce firmy produkujące materiały dla budownictwa, bo do 2019 na Węgrzech stawka podatku VAT na takie materiały została obniżona do 5 procent. W przyszłym roku pewnie wróci ona do 27 procent. Boom na rynku mieszkaniowym na Węgrzech jest bardzo duży, i możliwości są wielkie, tylko czasu jest mało - dodaje Anna Derbin.
REKLAMA
Węgierskie firmy odnajdują się w Polsce
W Polsce obecne są także firmy węgierskie farmaceutyczne czy opakowaniowe. Swoich sił w naszym kraju próbują też węgierskie start-upy. Dzień Węgierski na antenach Polskiego Radia to efekt współpracy polskich i węgierskich mediów publicznych. 15 marca przypada rocznica Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, która zbliżyła do siebie oba narody.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA