"Pieniądz nie śpi" Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć?

Pożyczka od członka rodziny może być ciekawą i bardziej opłacalną alternatywą dla pożyczki z banku. Trzeba jednak pamiętać, że także ona rządzi się pewnymi prawami i czasami, aby wszystko było zgodne z przepisami, nie wystarczy wykonanie przelewu na konto swojego bliskiego.

2019-05-29, 08:12

"Pieniądz nie śpi" Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć?
Firmy udzielające pożyczek konsumentom będą musiały zgłosić swoją działalność i uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym na stronach KNF.Foto: Bacho/Shutterstock.com

Posłuchaj

Jak pożyczać, to niekoniecznie od banku. Pomóc może rodzina (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Aleksander Dyl z kancelarii Ożóg Tomczykowski wyjaśnia, że jeśli pożyczka jest niższa niż 1000 złotych to nie ma potrzeba sporządzania pisemnej umowy. Jeśli kwota jest wyższa, to Kodeks Cywilny narzuca tu już tzw. formę dokumentową - formę, która pozwala na utrwalenie postanowienia o udzieleniu pożyczki - a więc teoretycznie może to się odbyć na przykład za pomocą e-maila. 

Na mocy prawa wszystkie umowy pożyczek są opodatkowane. Aleksander Dyl zastrzega jednak, że jeśli pożyczamy pieniądze od członków najbliższej rodziny, to nie musimy mieć obaw o dodatkowe koszty. Chodzi tu o małżonka oraz wstępnych i zstępnych.

- Mówimy tu o prostych pokrewieństwach, nie wliczamy tu np. wujka czy cioci - wyjaśnia ekspert.

Co ważne, zwolnienie podatkowe następuje tylko wtedy, gdy w ciągu 14 dni zgłosimy ją do urzędu skarbowego. I w takim przypadku potrzebna jest formalna umowa, w której wskazane jest kto, komu i co pożycza - potrzebna jest trwała forma, by urzędnicy mogli zweryfikować dane.

REKLAMA

A jeśli pieniądze pożyczą sobie członkowie dalszej rodziny, to 0,5-procentowy podatek zapłacą tylko od kwoty pożyczki powyżej 9637 złotych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej