Polska będzie miała pierwszą w regionie globalną chmurę obliczeniową. Pomoże w tym Google

Polscy przedsiębiorcy, w tym ci mali i średni, będą mogli korzystać z tych samych zaawansowanych technologii, które mają ich globalni konkurenci. Operator Chmury Krajowej, spółka powołana przez Polski Fundusz Rozwoju i bank PKO BP, zawarła w tej sprawie  strategiczny sojusz z firmą Google.

2019-09-27, 18:35

Polska będzie miała pierwszą w regionie globalną chmurę obliczeniową. Pomoże w tym Google
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Posłuchaj

O polskiej chmurze cyfrowej, powstałej przy pomocy Google w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner/.
+
Dodaj do playlisty

Ta pomoże stworzyć w Warszawie Region Google Cloud, która będzie pierwszą instalacją globalnej, publicznej chmury obliczeniowej w Europie Środkowej. Najbliższe znajdowały się dotąd we Frankfurcie i w Helsinkach.

Google dostarczy technologię oraz oprogramowanie

To mają być cyfrowe autostrady dla polskich przedsiębiorców. Zaawansowanych technologii i oprogramowania dostarczy Operatorowi Chmury Krajowej firma Google.

-  Zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy często nie mogą sobie na ich zakup. Chmura pozwoli im na bezpłatny dostęp. Z punktu widzenia gospodarki, ma to fundamentalne znaczenie - powiedział prezes PKO Banku Polskiego, Zbigniew Jagiełło.

Małe firmy będą miały dostęp do najnowszych, światowych technologii

Jak dodaje, będzie to milowy krok w ekspansji w Polsce i na świecie polskich firm, dzięki stworzonej infrastruktury pozwalającej na używanie najnowszych technologii.

REKLAMA

To zwiększy też znacznie bezpieczeństwo danych - podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

- Chmura Krajowa będzie też takim integratorem najnowocześniejszych technologii, podkreślał szef PFR.

Polska chmura kolejnym etapem inwestycyjnym Google w Polsce

- Firma Google od wielu lat jest w Polsce obecna. Mamy tu wiele dużych centrów badawczych, inwestujemy też w kompetencje  pracowników, szczególnie inżynierów - mówił Thomas Kurian, prezes Google Cloud.

Jak podkreślał, zapowiadana współpraca przy powstaniu Chmury oznacza następną fazę inwestycji jego firmy w naszym kraju.

REKLAMA

- To będzie następna faza naszego inwestowania tu, w Polsce i umożliwienie transformacji cyfrowej wszystkim przedsiębiorstwom, dużym i  małym. A jestem przekonany, ze technologie cyfrowe mają wszędzie na świecie zasadnicze znaczenie dla wzrostu produktywności gospodarczej. Google od wielu lat inwestuje i dostarcza platformy, umożliwiające firmom, ale i twórczym jednostkom budowanie biznesu i przekształcanie dotychczasowego dzięki wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych - mówił w Polskim radiu Thomas Kurian.

Chmura pozwala szybciej dogonić nowoczesny świat

-Dzisiaj na świecie z powodzeniem dają sobie radę firmy, które nie miały czasu budować swojej pozycji przez dziesiątki czy setki lat. Można pokusić się o podanie tych atrybutów chmury, które skutecznie pomogły im zaatakować rynek - powiedział Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

- Dzięki technologiom chmurowym nie ogranicza nas przestrzeń – dodaje Magdalena Dziewguć, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Chmury Google w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak podkreśla, przedsiębiorca nie myśli tylko o lokalnym rynku, ale i o użytkownikach naszych usług, niezależnie gdzie są na świecie.

REKLAMA

W Polsce z chmury korzysta jedna na 10 firm

W Polsce technologia chmurowa przyjmowała się dotąd dość słabo. Korzysta z niej zaledwie jedna na 10 firm, zatrudniających powyżej 10 osób.  W Skandynawii robi to 6 firm na 10 przedsiębiorstw.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej