Negocjacje nt. nowego budżetu UE. Polska krytycznie patrzy na propozycje Finlandii

Polska podtrzymuje negatywną ocenę najnowszych propozycji dotyczących unijnego budżetu po 2020 roku. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że nowy projekt przygotowany przez Finlandię, kierującą w tym półroczu pracami Unii, zawiera pozytywne elementy, ale jest nie do zaakceptowania z powodu proponowanych cięć w wydatkach.

2019-10-15, 11:40

Negocjacje nt. nowego budżetu UE. Polska krytycznie patrzy na propozycje Finlandii

Posłuchaj

Konrad Szymański: Polska wykazuje dobrą wolę i rozumie, że z powodu brexitu w unijnej kasie będzie mniej pieniędzy, oraz że kraje Europy Środkowo-Wschodniej się bogacą, więc będą dostawały mniej funduszy (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Konrad Szymański: podtrzymujemy negatywną ocenę fińskich propozycji ws. budżetu UE
  • Wiceminister: próbuje się stworzyć "nierealistyczną konstrukcję"

Wcześniej minister finansów Jerzy Kwieciński ocenił krytycznie nowy projekt unijnego budżetu. Ta sprawa jest jednym z tematów spotkania w Luksemburgu ministrów do spraw europejskich 28 krajów.

Polska ma uwagi


Powiązany Artykuł

komisja europejska Bruksela pixabay 1200x660.jpg
Propozycje budżetowe Komisji Europejskiej. Politycy PiS i PO komentują

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że za pozytywną należy uznać propozycję zrównania poziomu dopłat w Unii Europejskiej, ale kwestii problematycznych jest znacznie więcej.

- Propozycja fińska nadal nie rozwiązuje najpoważniejszego problemu, z jakim mamy do czynienia w przypadku wieloletnich ram finansowych, czyli jak sfinansować znacznie więcej zadań Unii Europejskiej za mniej pieniędzy. Historia nie zna takich przypadków, by można było doprowadzić do porozumienia budżetowego czy to na poziomie rady regionu, kraju, czy tym bardziej Unii Europejskiej wychodząc z takich założeń - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Dlatego, jak tłumaczył, Polska nie może się zgodzić na propozycje, by kosztem cięć w polityce spójności czy rolnictwie finansować nowe priorytety Unii, jak polityka migracyjna i obronna.

- Próbuje się stworzyć całkowicie nierealistyczną konstrukcję, w ramach której robimy znacznie więcej za znacznie mniej i próbujemy dokonywać oszczędności w obszarach, które są ważne dla ponad połowy państw członkowskich w Unii Europejskiej. Na takie porozumienia nie ma zgody - powiedział wiceszef MSZ.

REKLAMA

Zgoda na cięcia, ale nie na zbyt głębokie

Konrad Szymański podkreślił, że Polska wykazuje dobrą wolę i rozumie, że z powodu brexitu w unijnej kasie będzie mniej pieniędzy oraz że kraje Europy Środkowo-Wschodniej się bogacą, więc będą dostawały mniej funduszy.

- To są obiektywne względy i je rozumiemy, ale nie zgodzimy się na dyskryminacyjne cięcia bądź cięcia podyktowane politycznymi nastojami w jednej czy drugiej stolicy. My też mamy swoje racje polityczne, korzystamy z praw państw członkowskich w Unii Europejskiej i dlatego na tak nierównoważone scenariusze się nie zgodzimy - powiedział wiceminister Szymański. Według niego trudno sobie wyobrazić przełom w negocjacjach budżetowych do końca roku, bo najnowsze propozycje Finlandii skrytykowało wiele krajów.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej