Na lotniskach będą wywieszone prawa konsumenta
Od wtorku na lotniskach i dworcach kolejowych pojawią się plakaty informujące pasażerów o ich prawach. Tę samą funkcję będą pełnić ulotki i specjalna strona internetowa. To część ogólnoeuropejskiej kampanii zorganizowanej przez Komisję Europejską.
2010-06-30, 11:52
Kampania informacyjna  dla pasażerów ma być prowadzona w 23 językach. Według obowiązujących w  UE przepisów, pasażerowie samolotów i kolei mają być traktowani w  jednakowy sposób w całej Unii Europejskiej. Jednak, jak zaobserwowała  Komisja, nie wszyscy pasażerowie są świadomi swoich praw. Stad pomysł na  wakacyjną kampanię informacyjną na lotniskach i dworcach.
W  ramach kampanii uruchomiono stronę internetową  http://ec.europa.eu/passenger-rights. Pasażerowie będą mogli na niej  znaleźć informacje na temat przysługujących im praw w zależności od  środka transportu.
Na przykład pasażer ma prawo do odszkodowania  za zgubiony lub zniszczony przez przewoźnika bagaż, może się domagać  zwrotu kosztów po odwołanym albo opóźnionym locie. Komisja przypomni, że  pasażer ma prawo domagać się bezpiecznej podróży. Prawa mają także  pasażerowie niepełnosprawni, którym należy zapewnić niedyskryminujące  warunki zakupu biletu i podróży.
Komisja chce rozszerzyć prawa  pasażera na inne środki transportu. Mają one chronić także podróżujących  drogą morską lub wodnymi drogami śródlądowymi oraz pasażerów  korzystających z autobusów i autokarów.