Eksperci: firmy nie inwestują bo brakuje im pracowników
- Do "rynku pracownika", o którym mówimy od miesięcy już się przyzwyczajamy. To dla nas zupełnie nowa sytuacja, bo przez 30 lat mieliśmy problem ze znalezieniem pracy – mówił Maciej Wośko redaktor naczelny "Gazety Bankowej", gość czwartkowego programu "Rządy Pieniądza".
2019-11-29, 10:00
Posłuchaj
Maciej Wośko przypomniał, że kiedy pokolenie dzisiejszych 40-latków szukało pracy, to brało każdą, którą udało się dostać. Dziś młodzi wchodzący na rynek raczej przebierają wśród ofert i stawiają warunki. Za istotne uznał również rozwiązania mające ułatwić zatrudnianie cudzoziemców, którzy są naszemu rynkowi pracy potrzebni.
Zdaniem drugiego gościa audycji Mariana Szołuchy z Instytutu Prawa Gospodarczego, dziś po stronie pracobiorców mamy komfort na rynku pracy, ale to nie oznacza, że nie ma problemów.
Barierą jest niska mobilność pracowników
– Pierwszym problemem jest niedostosowanie kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców. Bezrobocie jest też różnie rozłożone w regionach Polski i jest to związane z brakiem mobilności Polaków (…). Kolejny problem związany jest z płacami i efektywnością, które ciągle nie są tak wysokie, jak byśmy chcieli. Następnie tempo przechodzenia przez zakłady produkcyjne od procesów pracochłonnych do bardziej kapitałochłonnych, czyli takich gdzie jest potrzebne mniej pracowników, ale proces pracy jest bardziej efektywny i dzięki temu wszyscy mogliby więcej zarobić – analizował Marian Szołucha. Zaznaczył, że jeśli chodzi o rynek pracy, to nie możemy już odetchnąć, spocząć na laurach i powiedzieć, że wszystko jest już załatwione. Wciąż są problemy, o których trzeba rozmawiać.
Cyfrowa rewolucja już nadchodzi
- Przyzwyczajajmy się do tego, że rynek pracy w najbliższych latach, dziesięcioleciach będzie się bardzo szybko zmieniał. Za kilka lat będziemy rozmawiali o zawodach, których dziś w ogóle nie znamy. Rynek i pracownicy muszą się do tego dostosować. Jak mantrę powtarzam: przemysł 4.0. – mówił Maciej Wośko. Gość audycji przekonywał, że bez problemu będziemy mogli przez internet wykonywać prace na rzecz pracodawcy, który jest w znacznej odległości.
REKLAMA
- Jest to element nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej, którą musimy rozwijać – zauważył Marian Szołucha. Dodał jednak, że już dziś duże miasta są dobrze skomunikowane, choć ściana wschodnia nadal pozostaje daleko w tyle.
Goście audycji analizując to, kto łatwo znajduje pracę, a wręcz przebiera w ofertach, zaznaczyli, że przede wszystkim potrzebujemy fachowców z wykształceniem technicznym, np. inżynierów. Podkreślali też znaczenie rozwoju szkolnictwa branżowego oraz współpracy szkół z zakładami pracy.
- Musimy przyzwyczaić się do myśli, że nie wszyscy muszą mieć studia wyższe. To potężna zmiana, o którą łatwo nie będzie – podsumował Maciej Wośko.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Program prowadziła Anna Grabowska.
PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW
REKLAMA