X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Mateusz Morawiecki: działania rządu mają powstrzymać pandemię i uratować miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 13:40
- Chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie. We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz oraz Marleną Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • wicepremier Jadwiga Emilewicz o funduszu dopłat od odsetek dla kredytów z BGK dla firm
  • premier Mateusz Morawiecki o ewentualnym deficycie budżetowym dla złagodzenia skutków pandemii
  • minister pracy Marlena Maląg o sumie wypłaconych pieniędzy na tzw. postojowe
  • premier Mateusz Morawiecki mówi o konieczności powstania nowego Planu Marshalla dla UE po obecnym kryzysie
Dzisiejsza konferencja prasowa
Dzisiejsza konferencja prasowaFoto: TT/Ministerstwo Rodziny
  • Wpłynęło milion wniosków o zawieszenie płacenia składek ZUS
  • 1,5 mln firm wystąpiło o wsparcie tarczy antykryzysowej
  • kolejne informacje dot. pomocy finansowej dla firm zostaną przedstawione do piątku (24 kwietnia) 

- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB. Jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich - podkreślił premier. - Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy - dodał Mateusz Morawiecki.

Nowy plan Marshalla dla UE

- Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla na miarę XXI wieku, który pozwoli nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie - oświadczył szef rządu. Zwrócił uwagę, że tempo działania UE w obliczu pandemii było w porównaniu do państw narodowych zbyt wolne.

Premier przypomniał, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy". - Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie - zaznaczył szef rządu.

Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy; ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Fundusz dopłat do kredytów dla firm

- Fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zostanie na ten cel przeznaczone ponad 270 mln zł.

Według zapowiedzi minister rozwoju, jednym z tych rozwiązań ma być fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców tracących zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Ochrona firm przed wrogim przejęciem 

Jak zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, wśród nowych propozycji rządu ma się znaleźć rozwiązanie, zapewniające "dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji".


- Nie chcemy, aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena - jeśli są to spółki giełdowe - jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie, bardzo istotne, ważne dla firmy rozwiązania - powiedziała minister rozwoju.

Pomoc dla samorządów 

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała przygotowanie rozwiązań dla wsparcia budżetów samorządów.

-Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: podatków PIT, CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach, będą one mogły się w tym trudnym roku oraz w kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - tłumaczyła wicepremier.

Jak przekazała wicepremier, dodatkowo "wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka - jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będzie trafiać do budżetu samorządów".

Nowe pomysły dotyczące pomocy dla firm 

- Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń, to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - powiedziała Jadwiga Emilewicz. - Chcemy, by produkty kredytowe z tarczy finansowej były gotowe w drugiej połowie maja - dodała.

 - W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisje obligacji przez Polski Fundusz Rozwoju - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że ta możliwość została dana ustawą przyjętą w ubiegłym tygodniu i podpisaną przez prezydenta. - Ta emisja powinna nastąpić w ciągu najbliższych trzech tygodni. Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi - czyli tymi, które już będą wypłacane do przedsiębiorców w drugiej połowie maja - powiedziała wicepremier.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UniCredit chwali działania Polski. Najlepiej w regionie zadbała o utrzymanie miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 06:50
"Polska, według banku UniCredit, w najbardziej znaczący w Europie Środkowo-Wschodniej sposób zadbała o utrzymanie miejsc pracy. Przedsiębiorstwa dostają wsparcie, aby uniknąć zwolnień" - wskazał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: do piątku kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:15
Luzowanie reguły finansowej w samorządach, przeciwdziałanie przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze, zmiany w prawie pracy mające pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - to nowe propozycje rządu, które zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie pomocą z tarczy antykryzysowej. Premier podał statystyki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:06
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do tej pory wpłynęło 1,5 miliona wniosków o wsparcie w ramach działającej od trzech tygodni tarczy antykryzysowej, czyli pakietu specustaw, które mają pomóc firmom i pracownikom przetrwać trudny czas pandemii. Z tego milion wniosków dotyczy zwolnienia ze składek ZUS.
rozwiń zwiń