more_horiz
Gospodarka

Prawie połowa tweetów o COVID-19 pochodzi od botów? Szokujące dane amerykańskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
Autorami 45 proc. spośród ponad 200 mln wpisów na Twitterze na temat pandemii są prawdopodobnie zautomatyzowane konta rozsiewające dezinformację – wynika z analizy amerykańskich badaczy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podało amerykańskie radio publiczne NPR, badacze z Carnegie Mellon stwierdzili, że prawie połowa z ponad 200 mln tweetów na temat Covid-19 od stycznia pochodziła z kont "zachowujących się bardziej jak skomputeryzowane roboty niż ludzie". Badacze doszli do takich wniosków na podstawie m.in. podejrzanie wysokiej liczby tweetów generowanych przez te konta i ich rzekomej lokalizacji.

Rosja i Chiny prowadzą kampanie

Według autorów analizy, choć definitywne ustalenie, kto stoi za botami jest trudne, treść wpisów sugeruje, że są one częścią "machiny propagandowej", nastawionej na zwiększanie podziałów w społeczeństwie i rozsiewanie dezinformacji na temat pandemii.

– Wiemy, że wygląda to jak machina propagandowa i z pewnością wpisuje się w rosyjskie i chińskie strategie – stwierdziła autorka badania Kathleen Carley.

Zaznaczyła jednocześnie, że udowodnienie tego wymagałoby zaangażowania ogromnych środków.

Diagnozy badaczy są zbieżne z wnioskami, do których doszli także hiszpańscy analitycy z firmy Cyrity zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Według najnowszego raportu firmy, do którego miał dostęp dziennik "El Mundo", Rosja i Chiny prowadzą w sposób bezpośredni, a także pośredni, poprzez firmy i struktury pozarządowe w innych krajach, kampanie fałszywych informacji, dezinformacji i ingerencji zagranicznej.

hakerzy_1200_free.jpg
"Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

– Działania obu reżimów skierowane są na doprowadzenie do podziałów opinii publicznej i wprowadzenie zamieszania w gospodarkach zachodnich, głównie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych – stwierdzili autorzy raportu.

Twitter zamyka 1,5 mln kont

Według przedstawiciela Cyrity, Joaquina Castillejo, Rosja i Chiny mają różne interesy.

– W przypadku Rosji dezinformacja należy do jej strategii wojskowej, a celem jest tworzenie podziałów i napięć w krajach przynależnych do kręgu jej interesów, czego nawet często nie ukrywa. Tak było w przypadku brexitu czy niepodległości Katalonii, a strategia Rosji była bardzo agresywna. Chiny zainteresowane są bardziej poprawą swojego wizerunku i obroną interesów gospodarczych, gdyż teraz mają dużą szansę na poszerzenie swoich wpływów – wyjaśnił Castillejo.

Jak podaje NPR, naukowcy z uniwersytetu Carnegie Mellon zidentyfikowali ponad 100 fałszywych narracji promowanych przez boty na Twitterze, w tym teorię spiskową o związku rozprzestrzeniania się wirusa z rozwojem sieci 5G. Teoria zyskała na tyle dużą popularność w mediach społecznościowych, że w Wielkiej Brytanii i innych krajach doszło do wielokrotnych ataków na maszty telekomunikacyjne.

hakerzy 1200 free.jpg
Czas epidemii to pandemia cyberataków na szpitale, laboratoria. Ostrzegają przed ”Cyber-9/11”

Władze Twittera nie odniosły się do treści badania, ale zaznaczyły, że podjęły działania wobec 1,5 mln kont promujące dezinformację na temat Covid-19. Działania te nie zawsze są skuteczne, bo kasowane lub zawieszane konta szybko bywają zastępowane nowymi. 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS