X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dużo trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki podnoszą wymagania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:28
Banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Obecnie sytuacja na rynku zależy przede wszystkim od decyzji podejmowanych przez poszczególne banki. Niektóre z nich podniosły minimalny wymagany wkład własny oraz stosują indywidualne podejście przy udzielaniu kredytów na mieszkania.
Audio
  • Dużo trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki podnoszą wymagania (Tomasz Matusiak/PR1)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Na obecną sytuację ma wpływ wiele czynników. W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, aby je oceniać - podkreśla Przemysław Barbrich, rzecznik Związku Banków Polskich. Jak mówi, obecnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, więc banki bardzo ostrożnie podchodzą do ich udzielania, zwłaszcza że umowy zazwyczaj są rozpisane na wiele lat.

wynajem mieszkania nieruchomości 1200.jpg
Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe przy zakupie nieruchomości i dopłaty do czynszów

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że maju 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie niemal 29 tys. klientów. To 0 29 proc. mniej rok do roku - wskazuje Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. Łączna wartość kredytów, o które wnioskowano, spadła o 24,2 procent. Waldemar Rogowski mówi, że główna przyczyna takiego stanu rzeczy to sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a przede wszystkim czasowe zamrożenie gospodarki, a teraz - stopniowe jej odmrażanie.

Banki są ostrożniejsze

- Uzyskanie kredytu mieszkaniowego jest dzisiaj trudniejsze niż jeszcze na początku roku - wskazuje Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Jak dodaje, chodzi głównie o wymagania banków dotyczące wkładu własnego. Zwraca uwagę, że jeszcze na początku banki akceptowały na przykład 10% wkładu własnego, a teraz większość banków wymaga wkładu własnego na poziomie 20%.

Kolejnym utrudnieniem są wyższe marże kredytów. Ekspert dodaje, że wzrosły także wymagania banków dotyczące dochodów osiąganych przez kredytobiorców. Bartosz Turek mówi, że np. osoby pracujące w branży szczególnie dotkniętej pandemią mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu. To samo dotyczy osób pracujących na śmieciówkach czy od niedawna prowadzących własną działalność.

Z danych NBP wynika, że tuż przed wybuchem pandemii w Polsce, nieruchomości w miastach drożały średnio o 13,6 proc.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:10
Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzanie kryteriów kredytowych dla biznesu przez banki. W drugim kwartale będzie kontynuacja tego trendu - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 24 banków przez Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi. Znamy dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 09:22
W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,82 tys. klientów. To spadek o 34,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - podało Biuro Informacji Kredytowej. To piąty najniższy wynik liczby wnioskujących od stycznia 2007 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłaty za nadzór nad pośrednikami kredytu hipotecznego będą niższe

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:50
Spadną stawki dotyczące opłat za nadzór nad pośrednikami kredytu hipotecznego, przesunięte też zostaną terminy związane z ponoszeniem tych opłat - wynika z przygotowanego przez resort finansów projektu rozporządzenia.
rozwiń zwiń