Wiceprezes ARP: spółki Skarbu Państwa zawsze cechowała społeczna odpowiedzialność biznesu

- Spółki państwowe dążą do wypracowania zysku, bo ten zasila budżet państwa, ale nie zapominają o swoich powinnościach wobec obywateli. Ta rola była szczególnie widoczna w czasie pandemii koronawirusa - powiedział Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Ekspres Gospodarczy".   

2020-06-19, 18:00

Wiceprezes ARP: spółki Skarbu Państwa zawsze cechowała społeczna odpowiedzialność biznesu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu gościem "Ekspresu Gospodarczego" PR1
+
Dodaj do playlisty

Nawiązał w swojej wypowiedzi do ogłoszonej dziś w programie "Winien i ma" w radiowej Trójce, listy laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia. Tegoroczna, czwarta z kolei edycja konkursu premiowała firmy, które mocno zaangażowały się w walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Paweł Kolczyński przypomniał, jak wiele niezbędnego sprzętu medycznego dostarczyły takie firmy jak: PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, PKO BP oraz wiele innych firm z dominującym udziałem Skarbu Państwa. W opinii wiceprezesa ARP warto dostrzec wśród nagrodzonych krakowską firmę Opakomet SA, która należy do grupy kapitałowej ARP, od 90 lat produkuje różnego typu opakowania, a w ostatnim czasie błyskawicznie dostosowała swoje linie produkcyjne do zamówień takich firm jak PKN Orlen, gdy chodziło o pomoc w dostarczeniu np. opakowań płynów do dezynfekcji.

I ta elastyczność polskich firm, pomogła im przetrwać trudny czas pandemii. Zdaniem Pawła Kolczyńskiego, ponieważ polska gospodarka przeszła pandemię mniej dotkliwie od zachodniej Europy, nasze firmy powinny się przygotować do przejęcia produkcji krajów UE, która do tej pory była lokowana w Azji, a która z powrotem będzie przenoszona na Stary Kontynent.

Część z tych łańcuchów dostaw produkcyjnych do Europy, powinna trafić do polskich firm. To dla Polski ogromna szansa na wzmocnienie jej pozycji na świecie i duże zyski dla rodzimych przedsiębiorstw. Ale to wymaga od naszych firm przygotowania już teraz dobrych, konkurencyjnych ofert, aby takie przenosiny nad Wisłę były opłacalne dla obu stron. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

PR1/PR24.pl/Błażej Prośniewski/sw 

Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2020 zostały przyznane w tym roku wyróżniającym się firmom w trzech kategoriach:

REKLAMA

  • Przełomowe rozwiązanie – nagroda dla najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, od startupów po doświadczone firmy, które mogą pochwalić się więcej niż jednym innowacyjnym rozwiązaniem i są obecne na rynku dłużej niż rok.
  • Filantrop Polski – nagroda dla firm lub przedsiębiorców najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną, ekologiczną (najlepiej we wszystkich trzech obszarach).
  • Dobry Zarząd – nagroda dla zarządu (lub osób zarządzających), dla którego wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem w prowadzonej firmie. 

Laureatów rankingu wyłoniła specjalnie powołana w tym celu Kapituła w składzie: prezes Polskiego Radia SA dr Agnieszka Kamińska, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, prezydent Centrum im. Adama Smitha dr Andrzej Sadowski, dr Artur Bartoszewicz z SGH, prezes PAP Wojciech Surmacz oraz prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Honorowy patronat nad rankingiem sprawują Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Partnerem Nagrody jest Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast Partnerem Medialnym – Polska Agencja Prasowa. Sponsorami Nagród są: BGK i PGNiG. 

Laureaci Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2020

Przełomowe Rozwiązanie

  • I Miejsce – Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
  • II Miejsce – Polska Agencja Prasowa SA
  • III Miejsce – Opakomet SA z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu SA

Filantrop Polski

  • I Miejsce – PKN Orlen SA
  • II Miejsce – PKO Bank Polski SA
  • III Miejsce – KGHM Polska Miedź SA

Dobry Zarząd

REKLAMA

  • I Miejsce – Polski Fundusz Rozwoju SA
  • II Miejsce – Bank Gospodarstwa Krajowego
  • III Miejsce – Grupa PKP

Nagrody Specjalne 2020

  • Govtech Polska
  • Główny Inspektorat Sanitarny
  • Agencja Rezerw Materiałowych

PolskieRadio24.pl, DoS, md/sw

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej