X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:00
W I kwartale tego roku zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego zaledwie jedną czwartą (24,4 proc.) w związku z pandemią koronawirusa - informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju stopa bezrobocia osiągnęła 6 proc., czyli jedynie o 0,9 p.p. powyżej 30-letniego minimum.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W związku z kampanią wyborczą w przestrzeni publicznej pojawia się wiele populistycznych i nieprawdziwych informacji związanych w zawirowaniami gospodarczymi, jakie dotknęły niemal wszystkie gospodarki świata. Jednym ze wskaźników, który doskonale obrazuje rynek pracy jest stopa bezrobocia. Statystki jednoznacznie pokazują, że pandemia koronawirusa spowodowała utratę pracy przez wielu Polaków, jednak ogólny obraz sytuacji nie przedstawia się tak dramatycznie, jak chciałoby wielu krytyków rządu.

Koronawirus to tylko 24 proc.

W końcu I kwartału 2020 r. liczba pracujących była o 3,6 proc. niższa niż na koniec ostatniego kwartału 2019 r. W tym okresie zlikwidowano 119,9 tys. miejsc pracy, a w tej liczbie zaledwie 24,4 proc. – czyli jedną czwartą – w związku z ogólnokrajową sytuacją epidemiczną. Większy niż przeciętnie udział miejsc pracy zlikwidowanych z powodu pandemii miał miejsce w przypadku działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Największy udział w ogólnej liczbie zlikwidowanych miejsc pracy odnotowano w handlu i mechanice pojazdowej.

Według informacji podanych przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg, wszystkich bezrobotnych w Polsce jest ok. 920 tys. Najgorszym pod względem utraty miejsc pracy miesiącem kryzysowym był kwiecień, gdy liczba zarejestrowanych bez pracy wzrosła o ok. 56 tys. W maju pracę straciło ok. 46 tys. osób. Jeżeli porównamy marzec do maja 2020 r., przybyło ok. 102 tys. osób bezrobotnych.

Jak skomentowała dane GUS szefowa resortu – spadek zatrudnienia częściowo wynika z obniżonego wymiaru czasu pracy, co nie oznacza, że wszystkie osoby, które kryją się za tymi statystykami, zostały bez pracy. Część ma po prostu obniżony wymiar czasu pracy, a do statystyk przyjmuje się tylko pełne etaty.

Tarcza antykryzysowa zadziałała

Dane pokazują także, iż w dwóch pierwszych tygodniach czerwca zanotowano mniej bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy niż w analogicznym okresie maja.

urząd pracy_1200.jpg
Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy od osób, które straciły pracę

– Za to więcej osób wyrejestrowało się z urzędów pracy. Co ważne, na rynku pracy są nowe oferty i jest ich coraz więcej – zaznaczyła Marlena Maląg.

Według oficjalnych publikacji Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w maju 2020 roku wyniosła 6 proc., w kwietniu – 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tys. wobec 909,4 tys. osób w marcu. Analitycy resortu rozwoju podkreślili, że w stosunku do marca zarejestrowanych było 56,4 tys. osób więcej, czyli o 0,4 pkt. proc. W ujęciu rocznym przybyło 27,5 tys. bezrobotnych, czyli 0,2 pkt. proc.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że w 2013 r. w grudniu stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc., a zarejestrowany w urzędach pracy było wówczas ponad 2,1 mln osób.

– W 2015 r. w maju było ponad 690 tys. osób bezrobotnych więcej niż obecnie. Widzimy, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, pomimo spowolnienia gospodarczego, sytuacja związana z mechanizmami tarczy antykryzysowej zadziałała – podkreśliła Marlena Maląg.

W czołówce Europy

Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia rejestrowanego – po dość długim okresie "dwucyfrowego" poziomu – systematycznie spada. Według danych GUS w styczniu 2014 roku wynosiła 13,9 proc., by pięć lat później – we wrześniu 2019 roku – osiągnąć rekordowo niski poziom 5,1 proc.

"Ostatnio tak niski poziom mieliśmy we wrześniu 1990 r." – napisał wówczas na Twitterze wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, dodał jednak, że dane z 1990 r. to tak naprawdę dopiero początek tworzenia systemu rejestracji bezrobotnych.

"To oznacza, że nigdy w Polsce po 89 r. nie było tak niskiego wskaźnika jak obecnie" – podkreślił.

Z kolei według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc. wobec 3,8 proc. w pierwszym miesiącu 2019 roku. Był to wówczas drugi wynik spośród wszystkich państw członkowskich UE, lepiej wypadły tylko Czechy. Różnica w wysokości wskaźnika polega na tym, że Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku od 15 do 74 lat pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/tvp.info/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak pandemia wpłynęła na zatrudnienie? GUS przedstawi dane dotyczące bezrobocia w marcu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 04:28
Główny Urząd Statystyczny poda w piątek dane na temat bezrobocia w marcu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w czwartek w Polskim Radiu, że dane z urzędów pracy nie wskazują na wzrost bezrobocia w marcu. W lutym stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 5,5 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Stanisław Szwed: nie ma drastycznego skoku bezrobocia, przybywa za to ofert pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 11:49
Bezrobocie nie rośnie nam tak lawinowo, jak wieszczyli niektórzy eksperci. Pracodawcy poszukują pracowników, w tym cudzoziemców, głównie do prac sezonowych. Na razie do Polski przyjechała ok. 1/3 Ukraińców w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pełne otwarcie granic na pewno to zmieni, ale będziemy na bieżąco analizować, czy oferty pracy otrzymują przede wszystkim nasi rodacy - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Józefina Hrynkiewicz: czas rządów Zjednoczonej Prawicy to czas stałego spadku bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:24
- W latach 2017-2018 doszliśmy do bezrobocia tzw. technicznego na poziomie 3-4 proc. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Józefina Hrynkiewicz, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:21
- Wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umiarkowany optymizm na polskim rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:44
Bezrobocie w maju wyniosło 6 procent wobec 5,8 procent w kwietniu. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. To znacznie mniej, niż obawiali się eksperci na początku pandemii
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 20:00
- Dodatek solidarnościowy, który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy oraz wyższy od września zasiłek dla bezrobotnych, pomogą przetrwać osobom bezrobotnym skutki pandemii koronawirusa do momentu aż znajdą nowe zatrudnienie - powiedziała minister Marlena Maląg w audycji "Bardzo Ważny Projekt" Programu 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń