more_horiz
Gospodarka

Wakacje z bonem turystycznym. Zobacz od kiedy, gdzie i jak skorzystają z niego firmy i rodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:45
Bon turystyczny staje się wakacyjną rzeczywistością – tak dla firm turystycznych jak dla korzystających z niego rodzin. W ostatnią sobotę ruszyła rejestracja firm zainteresowanych przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny, za tydzień - po północy z 31 lipca na 1 sierpnia - ruszy możliwość aktywacji bonów przez rodziny w PUE ZUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: altanaka/shutterstock.com

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł. Jak podkreślała wicepremier Jadwiga Emilewicz, "bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki".

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacji.

wakacje rodzina 280.jpg
Rusza rejestr firm przystępujących do programu "Polski Bon Turystyczny". Poznaj szczegóły

Bon turystyczny dla rodzin: trzeba mieć profil zaufany

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przypomina, że realizacja tego świadczenia odbywa się poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a faktycznie poprzez profil, który należy założyć, albo wykorzystać, jeśli już go mamy.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

- Po wejściu na PUE dokonujemy aktywacji i otrzymujemy kod, za pomocą którego płacimy pomiotowi turystycznemu. Kiedy dokonamy płatności bonem, otrzymamy potwierdzenie tej płatności SMS-em - przypomniała prezes ZUS.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Bony turystyczne także dla dzieci rodziców pracujących za granicą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił całodobową infolinię dla osób zainteresowanych Polskim Bonem Turystycznym. Pod numerem 22 11 22 111 konsultanci udzielają informacji zarówno rodzicom, którzy chcą, by ich dzieci skorzystały z bonu, jak i firmom, które będą świadczyły usługi w ramach bonu.

Bon turystyczny wesprze firmy turystyczne

Program jest również skierowany do krajowej branży turystycznej. - Do rejestracji mogą przystąpić przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski - podkreśla wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy.

Dodaje, że rządowi zależy na tym, by zachęcić Polaków do podróżowania po kraju, i że wierzy, iż te działania pomogą odrodzić ruch turystyczny w Polsce. Wiceminister podkreślił, że branża turystyczna szczególnie ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa.

rodzina dziecko wakacje góry 1200.jpg
"Wystarczy zalogować się na portalu ZUS". Gertruda Uścińska o bonie turystycznym

Eksperci oceniają, że na wprowadzeniu bonu skorzystają przedsiębiorstwa turystyczne, które mają lub wprowadzą do swojej oferty produkty (usługi, pakiety usług) adresowane do rodzin korzystających z bonu turystycznego.

Ich zdaniem spodziewanym rezultatem wprowadzenia bonów będzie wzrost liczby turystów, w szczególności w segmencie turystyki dzieci i młodzieży; poprawa sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw turystycznych zaangażowanych w obsługę tej formy turystyki; zmniejszenie bezrobocia.

Firmy zainteresowane bonem muszą się zarejestrować na PUE ZUS

Podmioty turystyczne zainteresowane przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny mogą się od dziś – 25 lipca,  zarejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS. Tam też będą miały dostęp do swoich rozliczeń.

Jak czytamy na stronach resortu rodziny, „ Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, mogą za pośrednictwem PUE ZUS złożyć „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”(PBT), dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu”.

Oświadczenie tylko drogą elektroniczną, oznacza uzyskanie statusu menagera turystycznego

Oświadczenie PBT można przekazać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS.

Osoba, która złoży oświadczenie zostanie managerem podmiotu turystycznego na PUE ZUS.

Aktualnie manager ma również możliwość: zmiany danych podmiotu turystycznego, złożenia rezygnacji z udziału w programie, ponownej rejestracji podmiotu turystycznego po rezygnacji, dodania lub usunięcia recepcjonisty czyli osoby obsługującej płatności bonem.

Osoba, która ma pełnić rolę managera musi mieć swój profil na PUE ZUS, osoba, która ma pełnić rolę recepcjonisty musi mieć swój profil na PUE ZUS.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznyc

Bon turystyczny to 500 zł lub 1000 zł na wypoczynek dziecka

Prezydencka ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

IAR, PAP, Ministerstwo rodziny, jk