X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ułatwienia w programie "Czyste Powietrze". Rusza też ogólnopolska infolinia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:45
Aby ułatwić wnioskodawcom "Czystego Powietrza" wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: 24Novembers/Shutterstock.com

W 2021 r. w "Czystym Powietrzu" kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na "zieloną" listę. Pomoc online dostępna będzie od września tego roku aż do końca realizacji programu. Równolegle przygotowano ogólnopolską infolinię "Czystego Powietrza", która ruszy 3 sierpnia br.

Zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację

– Przygotowanie "Listy zielonych urządzeń i materiałów" (ZUM) jest ważnym elementem nowej odsłony "Czystego Powietrza", którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań – mówi Dominik Bąk, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narzędzie to – które zgodnie z zamysłem – zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza.

Kompleksowy katalog ZUM powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi.


oze 1200.jpg
"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością będą dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Aktualizacje są przewidziane do końca trwania programu w 2029 r.

Urządzenia uszeregowane w sposób losowy

Bazę, która będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, nadal będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać produkt na listę wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszczone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy.

W opinii NFOŚiGW pomoc przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem.


panele słoneczne 1200 ok. PIXABAY.jpg
Program "Mój prąd" coraz bardziej popularny. Znamy liczbę wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych

Pierwszej porady już 3 sierpnia

Za realizację zadania, w tym administrację i aktualizację bazy, odpowiedzialny będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny będzie również za uruchomienie i obsługę profesjonalnej infolinii programu "Czyste Powietrze".

Pierwszej porady – pod numerem 22 340 40 80 – można spodziewać się 3 sierpnia tego roku. Konsultanci będą dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Pomoc ma działać przez 2,5 roku.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: ekologia OZE GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGNiG angażuje się w rozwój biogazowni. Kwieciński: potencjał Polski jest naprawdę olbrzymi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:00
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza być integratorem polskiego ciepłownictwa, a także zaangażować się w rozwój energetyki rozproszonej – głównie w segmencie biogazowni, których potencjał oceniany jest na ok. 7-10 mld m3 gazu rocznie – poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Mój prąd" coraz bardziej popularny. Znamy liczbę wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:30
Złożono już prawie 40 tys. elektronicznych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd" - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Według ministra Marka Zagórskiego tylko w maju przysłano 11 tys. wniosków, a w czerwcu - ponad 4 tysiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa debata o elektromobilności. Nowelizacja skierowana do dalszych prac

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 14:03
Sejm rozpoczął pracę nad nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Projekt zmienia pięć innych ustaw. Przewiduje przekształcenie państwowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu w zobowiązanie wieloletnie w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielony zwrot" staje się faktem. Tauron rozbuduje elektrownię słoneczną w Choszcznie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:30
Firma Tauron powiększy swoją elektrownię fotowoltaiczną w województwie zachodniopomorskim o cztery farmy o łącznej mocy 4 megawatów. W całości farma fotowoltaiczna Choszczno I zostanie oddana do użytku w ostatnim kwartale 2020 roku. Koszt inwestycji wynosi 15 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 340 mln zł rekompensat dla firm z sektorów energochłonnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 11:11
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał firmom z sektorów energochłonnych ponad 340 mln zł wsparcia za 2019 r. Najwyższa z rekompensat wyniosła ponad 69 mln zł. Z systemu wsparcia skorzystało 25 przedsiębiorstw.  
rozwiń zwiń