X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: jeśli kolejny lockdown gospodarki to tylko razem z innymi państwami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 11:45
Nie możemy do końca wykluczyć żadnego rozwiązania, jeśli chodzi o ewentualnie ograniczenia w gospodarce, w tym kolejnych obostrzeń, bo nie do końca znamy dynamikę zmian w zakresie zachorować na COVID-19 – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w radiowej Jedynce, dr Waldemar Kozioł (UW) i Adam Ruciński (firma BTFG).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zdaniem Adama Rucińskiego, kolejnego pełnego lockdownu gospodarka nie wytrzyma. Dr Waldemar Kozioł uzależniał go od tego, czy nasze byłyby zgodne z trendami europejskimi, bo gdyby tak było, to dalsze zadłużanie się państwa byłoby akceptowalne.


EN Piotr Mueller 1200.jpg
Rzecznik rządu: chcemy zachować równowagę pomiędzy obostrzeniami a zamykaniem gospodarki

Jeśli lock down, to pytanie - jaki

- Jeśli uda się transmisję wirusa opanować, to instrumenty dotyczące obostrzeń na pewno będę łagodzone. W innej sytuacji możemy sobie wyobrazić ogólnokrajowy lock down, ale wtedy kluczowe jest pytanie, jaki by on był: 7 czy 14 dni wyłączenia, czy np. skoordynowany na poziomie unijnym, co byłoby rozwiązaniem idealnym. Wtedy bowiem zamrożenie procesów gospodarczych byłoby łatwiejsze. Natomiast rozwiązanie wybiórcze, czyli zamrożenie tam, gdzie transmisja wirusa jest największa, byłoby być może najefektywniejsze. Ale z drugiej strony trzeba byłoby wtedy zabezpieczyć pracodawców z tej sfery – mówił dr Waldemar Kozioł.


Posłuchaj
21:53 rządy 12.mp3 Nie możemy do końca wykluczyć żadnego rozwiązania, jeśli chodzi o ewentualnie ograniczenia w gospodarce, w tym kolejnych obostrzeń, bo nie do końca znamy dynamikę zmian w zakresie zachorować na COVID-19 – mówili goście audycji Rządy Pieniądza w radiowej Jedynce: dr Waldemar Kozioł (UW) i Adam Ruciński (firma BTFG). /Anna Grabowska/.

W jego opinii kluczowe jest to, czy są jeszcze rezerwy budżetowe, szczególnie w budżecie na rok 2020, które pozwoliłyby te dodatkowe koszty pokryć.

Gospodarka może nie wytrzymać całkowitego lockdownu

Adam Ruciński zauważył, że są jeszcze takie gałęzie gospodarki, które w ogóle z lockdownu wiosennego nie wyszły, jak np. branża eventowa, kongresy, imprezy masowe, koncerty itp.

- Jestem przekonany, że totalnego lockdownu nie będzie (…). Tego nikt nie wytrzyma. Już zadłużyliśmy się poprzez BGK, Polski Fundusz Rozwoju, budżet państwa, by ratować przedsiębiorstwa. To kosztuje bardzo dużo, bo musimy znaleźć pieniądze dla przedsiębiorców i pracowników, ale także dlatego, że tracimy potencjał na przyszłość. Musimy mieć z czego spłacać dług – mówił Adam Ruciński.


1200_Maląg_TT.jpg
Do firm trafiło ponad 140 mld zł. Minister rodziny podsumowuje działanie rządowych tarcz

W jego opinii, nawet gdyby szpitale się zakorkowały, to już i tak nic się nie zmieni. Podał przykład, gdy w samolocie zapali się jeden silnik, to należy go wyłączyć, żeby pożar się nie rozprzestrzenił. Ale gdy zapali się drugi, to już tego zrobić nie można. Trzeba lecieć na palącym się silniku, nawet gdyby groziło to wybuchem.

Nadal mamy zdolność obsługi zobowiązań

- To jest dokładnie ten sam dylemat. Możemy dywagować, że będziemy wszyscy chorzy, że wzrośnie umieralność, ale to nic nie zmienia, bo system więcej nie wytrzyma. Państwo, jeśli się zadłuża, musi być wiarygodne. Nikt nam nie pożyczy pieniędzy, jeżeli stracimy możliwość generowania środków w przyszłości. To, że teraz mamy dobry rating, wynika z tego, że nasza zdolność do obsługi zobowiązań jest znaczna – argumentował Adam Ruciński.

Nie tylko Polska podejmuje działania antykryzysowe

W opinii dr. Kozioła biorcą pod uwagę dynamikę procesów kryzysowych najważniejsze jest to czy narzędzia są wprowadzane przez pojedynczy kraj czy wspólnie przez grupę krajów, istotna jest koordynacja. Jego zdaniem, jeżeli i my, i inne państwa będą zwiększały zadłużenie, to inwestorzy nie będą reagowali negatywnie. Będą wówczas tolerowali to zjawisko.

- Nasz poziom zadłużenia w stosunku do PKB nie jest jeszcze zbyt duży (…). Nic się nie stanie, jeżeli przekroczy 60 proc. Jest to problem wygenerowany przez nasze regulacje, a dokładnie Konstytucję, co nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia – stwierdzi dr Kozioł.

Dodał, że należałoby te przepisy zmienić, żeby „ograniczyć ryzyko państwa, jeżeli chodzi możliwość reakcji na zmiany”.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: przeprowadzając gospodarkę przez pandemię, rząd musi już wybiegać do przodu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 11:11
Informatyzacja, nowoczesne technologie, transport, transformacja energetyczna i zdrowie – to branże, którymi powinien szczególnie zająć się nowy rząd. Teraz najważniejsze jest przeprowadzenie gospodarki przez czas pandemii, ale trzeba już patrzeć w przyszłość i właśnie na sektory, które na pewno będą wiodące w kolejnych latach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marek Kowalski – przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Koronawirus nie zmienił radykalnie poziomu życia Polaków - oszczędzają, ale starcza im pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:24
Jak wynika z ostatniego badania CBOS, ograniczenia gospodarcze związane z epidemią nie przełożyły się - jak dotąd - wyraźnie na poziom życia Polaków. Wzrosły natomiast nieco obawy o przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: rząd planuje nowe programy pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:30
- Choć powrót do normalnej działalności polskich firm może być opóźniony przez kolejną, jesienną falę COVID-19, to rząd będzie nadal pomagał najbardziej zagrożonym branżom polskiej gospodarki - powiedział Paweł Borys w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń