Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że nadszedł doskonały moment do dyskusji nad koordynacją posunięć w sprawie koronawirusa.
19:06 WS 15-10-2020.mp3 Unia powinna koordynować działania w sprawie zwalczania koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)
Unia powinna koordynować działania poszczególnych państw
Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że na wiosnę każde państwo podejmowało własne działania, a w konsekwencji rodziło to wzajemną niechęć. - Myślę, że wyciągnięto z tego wnioski - mówi analityk. Zwraca uwagę, że obszary ochrony zdrowia i bezpieczeństwa granic zewnętrznych leżą w gestii każdego państwa, a zmiana tego statusu musiałaby być poprzedzona zmianą traktatów.
Ale - jej zdaniem - to, co można zrobić bez zmian traktatowych, to lepsze uzgadnianie działań i to się dzieje. Wcześniej każdy kraj podejmował taką decyzję, jaką chciał i kiedy chciał w oparciu o swe regulacje wewnętrzne. Ekspert wskazuje, że teraz każde państwo musiałoby wyrazić zgodę, aby Unii Europejskiej dać prawo do ingerencji w ochronę zdrowia i granic.
Rozmowy z Wielką Brytanią w impasie
Unijni przywódcy omówią też stan negocjacji z Wielką Brytanią, dotyczących przyszłego partnerstwa. Wielka Brytania nie jest już w Unii, ale do stycznia mają się zakończyć rozmowy o formie przyszłej współpracy. Małgorzata Bonikowska zauważa, że w rozmowach jest impas, chociaż do zakończenia negocjacji pozostało niewiele czasu. Są trzy przedmioty sporu - rybołówstwo, polityka konkurencji i kwestia wzajemnych relacji.
W szczycie nie bierze udziału premier Mateusz Morawiecki, który przebywa na kwarantannie. Stanowisko Polski prezentuje w Brukseli premier Czech Andrej Babiš.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
W Paryżu spotkanie Trójkąta Weimarskiego, tworzonego przez Polskę, Francję i Niemcy, na szczeblu szefów dyplomacji. Z Polski - Zbigniew Rau, z Francji - Jean-Yves Le Drian, a z Niemiec - Heiko Maas. Korespondencja Agnieszki Jasik i rozmowa z Jarosławem Guzym z PAP.
Rosja i Chiny znalazły się wśród państw wybranych do Rady Praw Człowieka ONZ. Mimo podjętych starań do składającej się z 47 członków Rady nie weszła jednak Arabia Saudyjska. Wyboru członków Rady Praw Człowieka dokonało Zgromadzenie Ogólne NZ. Wśród członków Rady będzie też m.in. Kuba. Rosja została wybrana do Rady po raz pierwszy od 2013 roku i cztery lata po tym, jak nieoczekiwanie odpadła w głosowaniu nad jej reelekcją. Chiny ostatni raz zasiadały w Radzie w latach 2017-2019. Oskarżany m.in. o systemowe prześladowanie mniejszości muzułmańskiej kraj tym razem otrzymał jednak o 20 proc. głosów mniej niż poprzednim razem.
Wybór nowych członków Rady Praw Człowieka skrytykował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. "Zgromadzenie Ogólne NZ ponownie wybrało kraje o odrażającej historii poszanowania praw człowieka. Te wybory tylko dodatkowo potwierdzają słuszność decyzji USA o wycofaniu się i użyciu innych miejsc i okazji do ochrony i promocji uniwersalnych praw człowieka”. Od 2020 roku członkiem Rady Praw Człowieka ONZ jest Polska, jako jeden z sześciu krajów z regionu Europy Wschodniej. Felieton Michała Strzałkowskiego.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (Dział Zagraniczny Polskiej Agencji Prasowej)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 17.32
ag