Bank Anglii zwiększa skup obligacji o miliardy funtów. Chce bronić gospodarkę przed skutkami koronawirusa i Brexitu
Bank Anglii ogłosił zwiększenie programu skupu obligacji o kolejne 150 miliardów funtów, co jest większą kwotą niż spodziewali się analitycy, i zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopę procentową na obecnym rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., przygotowując się na szkody gospodarcze spowodowane nowymi blokadami koronawirusa i zbliżającym się ryzykiem brexitu, informuje agencja Reuters.
2020-11-05, 13:01
Po co skupuje się obligacje i jak to działa, wyjaśniamy na przykładzie skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny
Europejski Bank Centralny kupuje od banków obligacje. Wskutek tego wzrasta cena tych obligacji i w systemie bankowym przybywa pieniędzy.
- Dzięki temu obniża się oprocentowanie różnych instrumentów finansowych, m.in. tanieją kredyty.
- Firmy i osoby prywatne mogą więc zaciągać więcej kredytów i taniej je spłacać.
REKLAMA
- W rezultacie ożywiają się inwestycje i spożycie.
- Zwiększenie wydatków inwestycyjnych i konsumpcyjnych przyczynia się do wzrostu gospodarki i zatrudnienia.
Posunięcie to następuje w dniu, w którym Anglia weszła w czterotygodniową blokadę, aby powstrzymać drugą falę COVID-19, która teraz zabija codziennie tyle samo Brytyjczyków, co w maju.
Brytyjska gospodarka skurczy się o 11 proc. w 2020 r.
Bank Anglii podał, że w rezultacie gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się o 2% w czwartym kwartale, a gospodarka skurczy się o rekordowe 11% w całym 2020 r., więcej niż 9,5% prognozowane w marcu.
"Prognozy dla gospodarki pozostają niezwykle niepewne" - ocenia Bank Anglii.
"Zależy to od rozwoju pandemii i środków podjętych w celu ochrony zdrowia publicznego, a także charakteru nowych ustaleń handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią i przejścia do nich" - czytamy w oświadczeniu Banku Anglii.
Bank Anglii utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na poziomie 0,1%, zgodnie z oczekiwaniami.
REKLAMA
Program przewidujący skup aktywów podniesiony do poziomu 895 mld funtów
Bank Anglii podniósł wielkość swojego programu przewidującego zakup aktywów do 895 miliardów funtów, o 50 miliardów funtów więcej niż spodziewała się większość ekonomistów w sondażu Reutera.
Jednocześnie bank centralny zapewnia, że to da mu wystarczającą siłę, aby przedłużyć zakup obligacji rządowych do końca 2021 r.
- Nadzwyczajny szok gospodarczy gwarantuje nadzwyczajną reakcję polityczną - powiedział Ambrose Crofton, strateg globalnego rynku w J.P. Morgan Asset Management.
Po ogłoszeniu decyzji banku kurs funta szterlinga wzrósł do dolara i euro. Rentowności obligacji spadły.
Gospodarka brytyjska wróci do poziomu sprzed pandemii później, niż przewidywano
Bank centralny oczekuje teraz, że brytyjska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii COVID-19 dopiero w pierwszym kwartale 2022 r. Wcześniej bank (BoE), prognozował, że ożywienie zakończy się do końca przyszłego roku.
Bezrobocie miało osiągnąć najwyższy poziom 7,75% w drugim kwartale przyszłego roku, znacznie powyżej jego ostatniego odczytu, który wyniósł 4,5%, podał BoE.
Produkt krajowy brutto prawdopodobnie wzrośnie o 7,25% w 2021 roku, czyli słabiej niż wcześniej prognozowano, czyli o 9%.
Jednak jego dwuletnia prognoza inflacji pozostała na niezmienionym poziomie 2%, co jest celem banku centralnego.
- Uważamy, że do końca 2022 r. inflacja zbliży się do 1,5 - powiedziała Ruth Gregory, ekonomistka z Capital Economics.
Pomimo wsparcia i nowych wydatków, Wielka Brytania stoi jednak w obliczu najgorszego spadku gospodarczego Grupy 20, poinformował Moody’s 16 października, kiedy obniżył rating Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Przed Wielką Brytanią kolejny problem – szok handlowy wynikający z brexitu
Wielka Brytania stoi również w obliczu ryzyka szoku handlowego, gdy 31 grudnia wygasa okres przejściowy z Unią Europejską po brexicie.
Jak dotąd Londyn i Bruksela nie osiągnęły nowego porozumienia. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii przewiduje, że handel ucierpi, nawet jeśli dojdzie do porozumienia.
Reuters, jk
REKLAMA