"Szykujmy się na trzecią falę pandemii". Eksperci przestrzegają

W ramach cyklu Czwartkowe Forum SGH tym razem mogliśmy wysłuchać rozmowy z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem oraz prof. Janem Klimkiem, dyrektorem Instytutu Przedsiębiorstwa SGH. Głównym tematem wsparcie dla przedsiębiorców oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą druga fala pandemii dla krajowych MŚP.

2020-11-20, 10:41

"Szykujmy się na trzecią falę pandemii". Eksperci przestrzegają
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ikola Barbutov/ Shuterstock

Tematem kolejnego Czwartkowego Forum SGH było pytanie "Jak ratować MŚP przed gospodarczymi skutkami pandemii?". Niepewność i poczucie zagrożenia towarzyszą małym i średnim przedsiębiorcom od początku pandemii. Ograniczenie działalności gospodarczej i wszystkie tego następstwa doprowadziły wielu przedsiębiorców na skraj bankructwa. Oprócz doraźnej pomocy, pozwalającej przetrwać najtrudniejszy okres zamknięcia, potrzebne są również inne formy pobudzania i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w powrocie na ścieżkę rozwoju.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Prezes PFR powiedział, kiedy ruszy pakiet pomocy dla firm. Decyzja zależy od Komisji Europejskiej



Całkowity lockdown uderzy w całą produkcję

W ramach badań przeprowadzanych na rzecz Europejskiego Komitetu Przedsiębiorczości prof. Jan Klimek podkreślał, że polskie firmy znajdują się w fazie adaptacji do szoku wywołanego kryzysem i ograniczeniem wprowadzanymi w związku z COVID-19. Nawiązał tym samym do roku 1989, czyniąc analogię do tego, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa konkurowały w tym okresie z firmami zagranicznymi. Obecnie na wspólnym rynku europejskim funkcjonuje blisko 23 mln firm zatrudniających 107 mln ludzi.

Adam Abramowicz Rzecznik MŚP podkreślił, że nawet przy bardzo dużej elastyczności krajowych przedsiębiorców kolejny pełny lockdown będzie miał bardzo negatywny wpływ na jakość życia Polaków. Ponowne zamknięcie gospodarki będzie tożsame ze spadkiem jakości życia mieszkańców i prawdopodobnym podwyższeniem podatków, celem pokrycia kosztów zamknięcia państwa.

– Całkowity lockdown – choć dziś mało prawdopodobny – uderzy w całą produkcję, będzie to bardzo mocne ograniczenie. Po wydaniu 140 mld, w sytuacji Polski gdy nie mieliśmy nadwyżki budżetowej, kolejny lockdown to spadek jakości życia mieszkańców, a wraz z nimi rosną trudności natury politycznej – tłumaczył Adam Abramowicz.

Poprawa poczucia bezpieczeństwa

REKLAMA

W opinii gości Czwartkowe Forum SGH wszystkie kraje dotknięte pandemią koncentrują uwagę na przedsiębiorstwach, ale jednym z wiodących problemów dla firm w Polsce są składki na ZUS. Zdaniem prof. Klimka ich ponowne ograniczenie mogłoby znacząco wpłynąć na chęć ograniczania redukowania zatrudnienia.

Kolejnym tematem rozmów była 10 Rzecznika MŚP, wyłoniona w wyniku dialogu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Celem postulatów jest zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa, która będzie skutkowała zwiększeniem sukcesji w firmach rodzinnych. Jednym z możliwych rozwiązań jest reforma ZUS, kolejnym powiązanie płacy minimalnej z parametrami ekonomicznymi, tak aby nie była to decyzja uznaniowa wybranego polityka.


Rozmówcy przyznali, że choć wszyscy dzisiaj rozmawiają o drugiej fali pandemii, jednak należy zacząć szykować horyzont zdarzeń związany z możliwą trzecią falą pandemii oraz tym, jak sprawić, aby po pandemii firmy efektywnie działały. Zgodzili się także, iż postulaty przedstawione w ramach 10 Rzecznika MŚP mogą stanowić w części odpowiedź na zmagania, które codziennie podejmują krajowi przedsiębiorcy.

Rozmowę prowadził Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

PR24.pl/isw.org.pl/gazeta.sgh.waw.pl/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej