X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Szykujmy się na trzecią falę pandemii". Eksperci przestrzegają

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 10:41
W ramach cyklu Czwartkowe Forum SGH tym razem mogliśmy wysłuchać rozmowy z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem oraz prof. Janem Klimkiem, dyrektorem Instytutu Przedsiębiorstwa SGH. Głównym tematem wsparcie dla przedsiębiorców oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą druga fala pandemii dla krajowych MŚP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ikola Barbutov/ Shuterstock

Tematem kolejnego Czwartkowego Forum SGH było pytanie "Jak ratować MŚP przed gospodarczymi skutkami pandemii?". Niepewność i poczucie zagrożenia towarzyszą małym i średnim przedsiębiorcom od początku pandemii. Ograniczenie działalności gospodarczej i wszystkie tego następstwa doprowadziły wielu przedsiębiorców na skraj bankructwa. Oprócz doraźnej pomocy, pozwalającej przetrwać najtrudniejszy okres zamknięcia, potrzebne są również inne formy pobudzania i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w powrocie na ścieżkę rozwoju.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Prezes PFR powiedział, kiedy ruszy pakiet pomocy dla firm. Decyzja zależy od Komisji EuropejskiejCałkowity lockdown uderzy w całą produkcję

W ramach badań przeprowadzanych na rzecz Europejskiego Komitetu Przedsiębiorczości prof. Jan Klimek podkreślał, że polskie firmy znajdują się w fazie adaptacji do szoku wywołanego kryzysem i ograniczeniem wprowadzanymi w związku z COVID-19. Nawiązał tym samym do roku 1989, czyniąc analogię do tego, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa konkurowały w tym okresie z firmami zagranicznymi. Obecnie na wspólnym rynku europejskim funkcjonuje blisko 23 mln firm zatrudniających 107 mln ludzi.

Adam Abramowicz Rzecznik MŚP podkreślił, że nawet przy bardzo dużej elastyczności krajowych przedsiębiorców kolejny pełny lockdown będzie miał bardzo negatywny wpływ na jakość życia Polaków. Ponowne zamknięcie gospodarki będzie tożsame ze spadkiem jakości życia mieszkańców i prawdopodobnym podwyższeniem podatków, celem pokrycia kosztów zamknięcia państwa.

– Całkowity lockdown – choć dziś mało prawdopodobny – uderzy w całą produkcję, będzie to bardzo mocne ograniczenie. Po wydaniu 140 mld, w sytuacji Polski gdy nie mieliśmy nadwyżki budżetowej, kolejny lockdown to spadek jakości życia mieszkańców, a wraz z nimi rosną trudności natury politycznej – tłumaczył Adam Abramowicz.

Poprawa poczucia bezpieczeństwa

W opinii gości Czwartkowe Forum SGH wszystkie kraje dotknięte pandemią koncentrują uwagę na przedsiębiorstwach, ale jednym z wiodących problemów dla firm w Polsce są składki na ZUS. Zdaniem prof. Klimka ich ponowne ograniczenie mogłoby znacząco wpłynąć na chęć ograniczania redukowania zatrudnienia.

Kolejnym tematem rozmów była 10 Rzecznika MŚP, wyłoniona w wyniku dialogu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Celem postulatów jest zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa, która będzie skutkowała zwiększeniem sukcesji w firmach rodzinnych. Jednym z możliwych rozwiązań jest reforma ZUS, kolejnym powiązanie płacy minimalnej z parametrami ekonomicznymi, tak aby nie była to decyzja uznaniowa wybranego polityka.


Rozmówcy przyznali, że choć wszyscy dzisiaj rozmawiają o drugiej fali pandemii, jednak należy zacząć szykować horyzont zdarzeń związany z możliwą trzecią falą pandemii oraz tym, jak sprawić, aby po pandemii firmy efektywnie działały. Zgodzili się także, iż postulaty przedstawione w ramach 10 Rzecznika MŚP mogą stanowić w części odpowiedź na zmagania, które codziennie podejmują krajowi przedsiębiorcy.

Rozmowę prowadził Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

PR24.pl/isw.org.pl/gazeta.sgh.waw.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus nie zaszkodził KGHM. Miedziowy koncern ze sporym zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:21
- Zważywszy na okoliczności, pandemię koronawirusa, ostatnie 9 miesięcy było bardzo dobre dla KGHM – mówił w czwartek prezes spółki Marcin Chludziński. Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł, do 4 mld 418 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone. Szefowa MFW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 08:25
W opinii szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone. - Choć pojawiły się widoki na rozwiązanie kryzysu w sposób medyczny, droga do wyjścia z problemów gospodarczych pozostaje trudna – oceniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka Nowej Szansy. Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 10:19
Trwa nabór wniosków w ramach tzw. Polityki Nowej Szansy. To program dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń