Za nami czas historycznych zawirowań na rynku ropy. Co przyniesie nadchodzący rok?

Mija niecodzienny rok jeśli chodzi o ceny ropy. Ich zmienności nie przesłania nawet fakt, że światowe ceny kończą rok na poziomie około 51 dolarów za baryłkę - podaje agencja Reuters. To oznacza, że w 2021 r. nerwy i niepewność nie znikną z rynku paliw.

2020-12-29, 16:00

Za nami czas historycznych zawirowań na rynku ropy. Co przyniesie nadchodzący rok?
Według analityków firmy Goldman Sachs ceny ropy naftowej mogą sięgnąć 100 dol. za baryłkę. Foto: QiuJu Song/Shutterstock.com

Przypomnijmy, w kwietniu ropa amerykańska pikowała w dół, osiągając poziom niższy niż 20 dol. za baryłkę Brent, i reagując na pandemię COVID-19 i wojnę cenową między gigantami naftowymi Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Pozostałą część roku 2020 rynki "poświęciły" na odbudowę po tym spadku, walcząc ze skutkami pandemii, która zniszczyła popyt na paliwo na całym świecie.

Powiązany Artykuł

pal663.jpg
Tak tanio na stacjach paliwowych dawno nie było. Benzyna poniżej 4 zł za litr

Popyt na ropę wzrośnie, ale wielkiego odbicia nie będzie

Chociaż krótkotrwały spadek kontraktów terminowych na ropę w USA poniżej ujemnego poziomu 40 dol. za baryłkę prawdopodobnie nie powtórzy się w 2021 r., nowe blokady i stopniowe wdrażanie szczepionek w celu leczenia wirusa ograniczą popyt w przyszłym roku, a być może później, piszą eksperci.

REKLAMA

- Naprawdę nie widzieliśmy czegoś takiego - ani w czasie kryzysu finansowego, ani po 11 września - powiedział Reutersowi Peter McNally, światowy lider branży przemysłowej, materiałowej i energetycznej w firmie badawczej Third Bridge.

- Wpływ na popyt był niezwykły i szybki – podsumował 2020 r.

Trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z CO2

Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii, ponieważ kraje starają się ograniczyć emisję w celu spowolnienia zmian klimatycznych, przypomina Reuters.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Dobre wieści dla kierowców. Benzyna i diesel stanieją, trochę więcej zapłacimy za autogaz

Koronawirus zatrzymał ludzi w domach, zmniejszył popyt na paliwa

Reuters przypomina, że w miarę rozprzestrzeniania się przypadków koronawirusa rządy nakładały blokady, zatrzymując mieszkańców w pomieszczeniach i z dala od dróg. Zużycie ropy naftowej i paliw płynnych na świecie spadło do 92,4 mln baryłek dziennie w ciągu roku, co stanowi 9% spadek ze 101,2 mln baryłek dziennie w 2019 r., podała EIA.

Prognoza: w 2021 r. popyt na ropę będzie nadal mniejszy niż w 2019 

Główne koncerny naftowe, takie jak i Total, opublikowały prognozy zawierające scenariusze, w których światowy popyt na ropę mógł osiągnąć szczyt w 2019 r., światowa produkcja ropy naftowej i paliw płynnych spadła w 2020 r. do 94,25 mln baryłek dziennie ze 100,61 mln baryłek w 2019 r., a oczekuje się, że wydobycie wzrośnie tylko do 97,42 mln baryłek w przyszłym roku - podał Energy Information Administratio

Rafinerie ograniczyły produkcję

Zmieniający się krajobraz stanowi zagrożenie dla rafinerii. Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku, informowała agencja Morgan Stanley.

REKLAMA

Według GlobalData oczekuje się, że światowa zdolność destylacji ropy naftowej będzie nadal rosła, ale spadający popyt i słabe marże na benzynę, olej napędowy i inne paliwa skłoniły rafinerie w Azji i Ameryce Północnej do zamknięcia lub ograniczenia produkcji, w tym kilku zakładów wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Przestoje w bardziej rozwiniętych gospodarkach "zwiększają ekspozycję rafinerii na wysoce konkurencyjny rynek eksportowy produktów", czytamy w prognozie BP opublikowanej we wrześniu.

Powiązany Artykuł

Marcin-Roszkowski.jpg
"Na rynku paliw w Polsce na pewno będą zmiany". Roszkowski o fuzji Orlenu i Lotosu

Przed nami nerwowe i niestabilne czasy

Najbliższe miesiące będą prawdopodobnie niestabilne, ponieważ inwestorzy porównują niski popyt z kolejnym potencjalnym skokiem podaży ropy ze strony producentów, w tym Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników.

REKLAMA

"Rynki były burzliwe i chaotyczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co ma długotrwałe implikacje, w czasie kiedy zaczynamy tworzyć nowe kontury normalności w kierunku równowagi po wirusie" - oceniają analitycy Mitsubishi UFJ Financial Group.

Indeks zmienności ETF ropy naftowej Cboe wzrósł do rekordowego poziomu 517,19 w kwietniu.

Od tego czasu indeks spadł do około 40, ale nadal jest o około 60% wyższy niż rok temu, jak pokazują dane Refinitiv Eikon.

Reuters, PR24, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej