X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Travel mania

Zdaniem wiceszefa MRPiT, można przyjąć, że polskie PKB w 2021 r. wzrośnie o 3,3 proc. "W ten sposób będziemy odbudowywali gospodarkę po 2020 r. Natomiast wzrost względem 2019 r. nastąpi w 2022 r. - wskazał prof. Tomanek.


adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej

W 2021 r. drożyzna nam nie grozi

W jego ocenie inflacja w 2021 roku powinna utrzymywać się w granicach 2,5-2,6 proc.

- Zdecydowanie mniejszą inflację przewidujemy w tym roku dla żywności" - wskazał Tomanek. Jego zdaniem w br. nie powinniśmy odczuwać drożyzny czy gwałtownych skoków cen.

Bezrobocie - pracodawcy będą więcej zatrudniać, niż zwalniać

Wiceszef MRPiT wskazał, że według szacunków resortu, bezrobocie powinno wynieść w 2021 roku ok. 5,5 proc. Przyznał, że sytuacja na rynku pracy jest "dość dynamiczna".

- Bezrobocie jest niższe niż przewidywano po II kwartale, a w całym 2020 r. szacuje się je na poziomie 6,0-6,1 proc. - przypomniał.


pixabay wykres gospodarka 1200.jpg
Odbudowa gospodarki po pandemii. Stodolak: Polska przechodzi ten kryzys relatywnie suchą stopą

Dodał, że z ankiet rynkowych, np. firmy Randstad, wynika, że przedsiębiorcy częściej przewidują w I półroczu 2021 r. zwiększanie zatrudnienia niż jego obniżanie.

- Obawy, że wzrost bezrobocia będzie nawet dwucyfrowy - nie spełniły się - zaznaczył.

Według niego "2021 r. będzie znów rynkiem pracownika", bo gospodarka odbije i będzie potrzebowała ludzi do pracy.

- Jeśli mamy bezrobocie na poziomie 5-6 proc., tzn. że firmy mają problem z naborem pracowników - podkreślał.

Gospodarkę będą napędzać konsumpcja, eksport, inwestycje

"Siła napędową gospodarki w 2021 r. będą konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne" - ocenił Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią inwestycji prywatnych, ale będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową - szczególnie w zakresie infrastruktury transportowej.

- Sektor publiczny inwestuje np. w drogi dojazdowe, by biznes mógł prowadzić tam działalność - wyjaśnił.

Zdywersyfikowana struktura polskiej gospodarki osłabia efekt koronawirusa

W ocenie Tomanka, relatywnie dobre wyniki polskiej gospodarki na tle innych krajów wynikają z jej struktury. Dał przykład sektora usług, który na tle innych państw UE był u nas słabiej rozwinięty.

- Nasza turystyka to 6 - 7 proc. PKB, ale są kraje w Europie, gdzie wskaźnik ten wynosi 15-20 proc. jak np. Grecja czy Chorwacja" - wskazał. Zwrócił uwagę, że kiedy doszło do lockdownu te kraje mocno ucierpiały.


gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Odrabianie strat po pandemii. Prognozy ekonomistów dla polskiej gospodarki

Zwrócił uwagę, że Polska wygrywa też tym, że ma rozwinięty przemysł i logistykę.

- Nasi przewoźnicy samochodowi są liderami rynków przewozowych w Europie - przypomniał. Dodał, że naszym atutem jest też zdywersyfikowana gospodarka.

Polska gospodarka stoi też rosnącym eksportem: żywności, usług

Według wiceministra eksport, który napędzał w tym roku naszą gospodarkę, w 2021 r. "pozostanie jedną z lokomotyw wzrostu PKB".

Przypomniał, że wartość wpływów eksportowych jest już równa niemal połowie naszego PKB. Dodał, że wysyłamy za granicę głównie produkty rolne, towary przemysłowe.


HenrykKowalczyk1200.jpg
Henryk Kowalczyk: liczę, że dzięki szczepionce, nie będzie lockdownu gospodarczego na cały 2021 rok

- Te rynki zbytu funkcjonują wśród naszych głównych kontrahentów bez zakłóceń" - podkreślił.

Mówiąc o eksporcie usług, zaznaczył, że dotyczy on głównie usług biznesowych, "które są sektorem rosnącym" oraz transportowych, "na które popyt nie zmienia się".

Polskie firmy ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw w Europie

Jak powiedział Tomanek, w 2021 r. polskiej gospodarce będzie też sprzyjać zjawisko skracania łańcuchów dostaw, które jest jednym z konsekwencji pandemii.

- Zarówno gospodarka niemiecka, jak i pozostałe rynki unijne, na które trafia ponad 70 proc. naszego eksportu, będą nadal korzystać z naszych usług" - ocenił.

Wiceszef MRPiT podkreślił, że nie ma "żadnych sygnałów, które wskazywałyby, że gospodarka jako całość zmniejszy swoją ekspansję eksportową". Według niego w tym roku eksport wzrośnie w granicach PKB, czyli, "ostrożnie prognozując o 3 proc.".

Ważnym motorem gospodarczym jest też konsumpcja

Wiceminister zwrócił uwagę, że mocną stroną naszej gospodarki jest konsumpcja prywatna, która "zaczyna odbijać po pierwszym lockdownie" i będzie pobudzać gospodarkę w tym roku.

Odnosząc się do wydatków firm przyznał, że podmioty prywatne "wyczekują z inwestycjami", ale inwestycje publiczne będą się zwiększać.

- Będą kierowane przede wszystkim w obszar infrastruktury i to powinno pobudzać inwestycje prywatne - ocenił.

Zwrócił uwagę, że nasze inwestycje publiczne - np. w zakresie budowy autostrad, są często realizowane przez kapitał zagraniczny dlatego kwestia unijnego Funduszu Odbudowy i funduszy strukturalnych dla Polski to " nie tylko interes Polski, ale też UE".

Zdaniem Tomanka zaszczepienie się dużej części Polaków przeciw COVID-19 w 2021 roku podniesie bufor bezpieczeństwa gospodarki - spowoduje, że też większy optymizm, jeśli chodzi o inwestorów i przedsiębiorców.

PAP, jk

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: jest szansa na szybkie odbicie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 17:02
Są przesłanki do optymizmu - uważa wiceszef resortu rozwoju Marek Niedużak, który w Programie 1 Polskiego Radia - komentował ostatnie dane dotyczące polskiej gospodarki, w tym te wskazujące na wyraźną poprawę produkcji przemysłowej w czerwcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 15:34
Komisja Europejska zaktualizowała prognozy gospodarcze dla krajów strefy euro i Unii Europejskiej. W przypadku PKB są one lepsze niż kilka miesięcy temu. Z powodu kosztów walki ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa rosnąć będzie jednak zadłużenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: płace rosną, bo przedsiębiorcy funkcjonują z nadzieją na szybkie wychodzenie z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:00
Najnowsze dane GUS pokazują, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w ujęciu rocznym o niemal 5 proc. Przedsiębiorcy, mimo kryzysu, wciąż utrzymują przychody na poziomie jak sprzed pandemii i czują wsparcie ze strony państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:34
Z instrumentów tarczy branżowej korzysta już i złożyło wnioski ponad 40 tys. przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: pandemia nie wszystkim obniżyła płace. Zobacz komu spadły, a komu rosną

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 16:33
Płace w IT, budownictwie, e-commerce i digital marketingu poszły w górę. Wynagrodzenia obniżono natomiast w sektorach szczególnie dotkniętych pandemią: turystyce, gastronomii, hotelarstwie i usługach - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Devire.
rozwiń zwiń