"Przełomowy instrument finansowy". Rośnie zainteresowanie wspólnymi obligacjami Unii Europejskiej

Jesienią 2020 roku Unia Europejska po raz pierwszy sprzedała swoje obligacje za 17 mld euro. Było to historyczne wydarzenie stanowiące początek obecności UE na rynku papierów dłużnych. Popyt zgłoszony na obligacje w ramach zeszłorocznej emisji osiągnął 233 mld euro wielokrotnie przekraczając zapotrzebowanie na fundusze. Na tym jednak nie koniec. UE ma zamiar kontynuować wspólne zadłużanie się krajów członkowskich.

2021-02-17, 20:47

"Przełomowy instrument finansowy". Rośnie zainteresowanie wspólnymi obligacjami Unii Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Marian Weyo

Komisja Europejska wyemitowała inauguracyjne obligacje społeczne o wartości 17 mld euro w ramach unijnego instrumentu SURE, które mają pomóc w ochronie miejsc pracy i utrzymaniu zatrudnienia. Emisja składała się z dwóch obligacji: 10 mld euro z terminem spłaty w październiku 2030 r. i 7 mld euro z terminem spłaty w 2040 r.

Powiązany Artykuł

gowin 1200 .jpg
Jarosław Gowin zapowiada nową politykę przemysłową Polski. Ma się ona opierać na funduszach UE

Zainteresowanie inwestorów tym wysoko ocenianym instrumentem było bardzo duże. Popyt na obligacje ponad 13-krotnie przewyższył podaż, co zaowocowało korzystnymi warunkami cenowymi dla obu transz obligacji. Rentowność papierów 10-letnich była ujemna, a 20-letnich minimalnie dodatnia.


Obligacje społeczne

- Po raz pierwszy w historii Komisja emituje na rynku obligacje społeczne, aby pozyskać pieniądze, które pomogą utrzymać ludzi na rynku pracy. Ten bezprecedensowy krok jest na miarę wyjątkowych czasów, w których żyjemy. Nie szczędzimy wysiłków, aby zabezpieczyć środki do życia w Europie. Cieszę się, że kraje mocno dotknięte kryzysem szybko otrzymają wsparcie w ramach programu SURE. - skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisarz europejski Johannes Hahn odpowiedzialny za budżet i administrację stwierdził: "Dzięki tej operacji Komisja Europejska uczyniła pierwszy krok w kierunku wejścia do głównej ligi na światowych rynkach kapitału dłużnego. Duże zainteresowanie inwestorów oraz korzystne warunki, na jakich obligacje zostały uplasowane, są kolejnym dowodem na zainteresowanie obligacjami UE. Charakter emisji, jakim są obligacje społeczne, pomógł przyciągnąć inwestorów, którzy chcą pomóc państwom członkowskim UE we wspieraniu zatrudnienia w tych trudnych czasach."

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Paweł Borys 1200.jpg
Czy mamy szansę na wzrost PKB w tym roku? Optymistyczna prognoza prezesa PFR

Zebrane środki zostaną przekazane państwom członkowskim będącym beneficjentami programu SURE w formie pożyczek, aby pomóc im w pokryciu kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem krajowych programów skróconego czasu pracy i innych mechanizmów uruchomionych w odpowiedzi na pandemię.

W tym kontekście Komisja ogłosiła, że wyemituje całość unijnych obligacji SURE o wartości do 100 mld EUR w formie obligacji społecznych.

Popyt na wspólny dług

- Obligacje UE zostały uznane za przełomowy instrument finansowy. Duże rozmiary emisji i ich oczekiwana płynność już na początku przyciągnęły dużą liczbę inwestorów z banków centralnych i instytucji publicznych - stwierdziła w wywiadzie dla Reutersa Katrin Wehle, dyrektor zarządzająca w zespole ds. obligacji w Deutsche Banku. Tacy inwestorzy zazwyczaj wstrzymują się z uczestnictwem w początkowych etapach emisji długu, aby ocenić płynność rynku i jakość emitenta. Jednak tym razem kupili oni ponad 30% październikowych 10-letnich obligacji, co wskazuje na zaufanie jakim darzą Unię Europejską jako emitenta długu. Wkrótce mają zostać ogłoszone emisje kolejnych transz obligacji.

Popyt na obligacje UE. Źródło: Reuters Popyt na obligacje UE. Źródło: Reuters

PolskieRadio24.pl/Komisja Europejska/Reuters/mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej