Miliardowe straty i spadek przychodów. Koronawirus uderzył w AirBnB
Firma AirBnB opublikowała pierwsze sprawozdanie finansowe po grudniowym debiucie na giełdzie, w którym poinformowała o 3,9 mld dol. straty i spadku przychodów w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 22 proc. w ujęciu rocznym, do poziomu 859 mln dol.
2021-02-26, 13:30
Dziennik "New York Times" komentując w piątek wyniki finansowe spółki, ocenił, że AirBnB przed debiutem wzbudziło bardzo duże oczekiwania ze strony tak analityków, jak i inwestorów. "NYT" przypomina też, że wówczas trwała wśród obserwatorów giełdowych dyskusja na temat tego, czy niedochodowe start-upy mogą na parkiecie przynosić zyski.
Powiązany Artykuł
Turystyczny armagedon. Branża ze stratami największymi od 50 lat
Straty i spadek przychodów AirBnB jest skutkiem koronawirusa, który szczególnie mocno ograniczył podróże i turystykę
Informację o spadku przychodów AirBnB uzupełniło twierdzeniem, że należy go interpretować jako wyraz odporności firmy na zastój w branży turystycznej spowodowanej pandemią koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Analityk rynku nieruchomości: w Polsce lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować
Wiosną ubiegłego roku firma straciła rezerwacje warte miliard dolarów, zwolniła wielu swoich pracowników i uruchomiła finansowanie kryzysowe w odpowiedzi na pojawienie się ograniczeń w przemieszczaniu się i blokad gospodarki na całym świecie.
REKLAMA
Latem, mimo że liczba rezerwacji dokonywanych na platformie wróciła do normy, przychody uzyskane z działalności firmy okazały się niewystarczające, aby pokryć lukę.
Wycena giełdowa koncernu wynosi ponad 100 mld dolarów
Po wejściu w grudniu ubiegłego roku na giełdę AirBnB zgromadziło 3,5 mld dolarów i uzyskało wycenę na poziomie ponad 100 mld dol. z perspektywą wzrostu i okresowym wynikiem nawet 120 mld dol. ze względu na wiarę inwestorów w to, że pojawienie się szczepionki na koronawirusa szybko przywróci sektor turystyki do normy sprzed pandemii.
Airbnb oferuje za pośrednictwem swojej strony internetowej mieszkania i domy na wynajem w tysiącach miast i niemal wszystkich krajach świata.
PAP, jk
REKLAMA