Od lipca uszczelnienie VAT na import z krajów spoza UE. Rząd przyjął rozwiązanie zaproponowane przez Brukselę

Implementację unijnych rozwiązań zawartą w pakiecie e-commerce w czwartek przyjęła Rada Ministrów - podało Ministerstwo Finansów. Jak przypomniało MF, celem pakietu jest uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym i imporcie tzw. małych przesyłek do UE. Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021

2021-04-08, 15:22

Od lipca uszczelnienie VAT na import z krajów spoza UE. Rząd przyjął rozwiązanie zaproponowane przez Brukselę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 88studio/ Shutterstock

Pakiet przewiduje m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop, nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

W ocenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.


Powiązany Artykuł

e-commerce-402822_1280.jpg
"Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe". Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej

Stracą Chiny zyska UE ?

- Z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

REKLAMA

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał, że zamysłem KE przy wprowadzaniu pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.


- Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder - wyjaśnił Sarnowski.


Powiązany Artykuł

podatek podatki vat 1200.jpg
Walka z karuzelami VAT: Polska i Słowacja podpisały umowę, która pomoże wykrywać oszustwa

Mniejsze koszty handlu transgranicznego ?


Według Ministerstwa Finansów efektem implementacji pakietu e-commerce będzie także spadek kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C.

Wiceminister Sarnowski uważa, że pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy.

- Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w "jednym okienku", w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności - wyjaśnił wiceminister.


PR24/PAP/IAR/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej