X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:02
Celem transformacji energetycznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii – mówił podczas Forum 590 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" – podkreślił.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstick/HoleInTheBox

– Jesteśmy w takim momencie, w którym nie podejmując wyzwań inwestycyjnych – między innymi w energię produkowaną z farm wiatrowych na Bałtyku – zagrozilibyśmy i bezpieczeństwu i konkurencyjności polskiej gospodarki – zaznaczył wiceszef resortu aktywów państwowych podczas dyskusji dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej.
Forum 590, które odbywa się w formule online, jest organizowane w ramach Kongresu 590, planowanego na początek maja. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia.

Wykorzystać potencjał polskich firm

wiatraki free 1200.jpg
Energia odnawialna. Ireneusz Zyska: pierwsze instalacje farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 roku

Artur Soboń podkreślił, że Bałtyk jest bardzo dobrym miejsce do realizacji projektów związanych z morską energetyką wiatrową. Powtórzył, że kluczowe jest, by w tak ważnym procesie wykorzystać potencjał polskich firm.

– To oznacza, w moim przekonaniu, co najmniej 50-procentowy udział polskich przedsiębiorców w tym projekcie – powiedział wiceminister.
Szacuje się, że budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to koszt ponad 100 mld zł.

W opinii wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze. Zaawansowanie planów zagospodarowania wód morskich w celu realizacji inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych było tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– To jest nie tylko inwestycja w modernizację naszej energetyki, ale to też stworzenie miejsc pracy w województwach nadmorskich – podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Jak dodał, dla ministerstwa klimatu najważniejszym elementem planu jest oznaczenie obszarów przeznaczonych na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Plany zagospodarowania wód morskich

Według wiceszefa resortu klimatu program może być wart nawet 130 mld zł, a w efekcie ma doprowadzić do powstania 11 GW mocy w farmach wiatrowych w horyzoncie do 2040 r. w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.


Posłuchaj
05:42 justa-soboń.mp3 O morskiej energetyce wiatrował mówił w radiowej Jedynce Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

– Kluczowe dla nas obszary to te, które są przeznaczone na pozyskiwanie energii odnawialnej – powiedział wiceminister. – Jest siedem takich obszarów o powierzchni ponad 2 tys. km2. One są zlokalizowane w Ławicach Słupskiej, Środkowej i Odrzanej.

Z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że ministerstwo miało za zadanie opracowanie planów zagospodarowania wód morskich.

– To nie tylko dotyczy farm wiatrowych, ale i wszystkich innych rodzajów aktywności – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Plan to efekt potrzeby zabezpieczenia przestrzeni morskiej dla takich działań jak: rozbudowa potencjału gospodarki morskiej opartej na sieci portów morskich; zapewnienie możliwości rozwoju i bezpieczeństwa żeglugi; przemysłowe i energetyczne wykorzystanie zasobów morza, takie jak morska energetyka wiatrowa, górnictwo morskie, rybołówstwo kutrowe czy energetyka jądrowa, a także trwały i zrównoważony rozwój turystyki nadmorskiej i morskiej.


PR1/PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Justyna Golonko/ DoS

Czytaj także

Energia z morskich farm wiatrowych popłynie w 2024 r. Powstaje nowy sektor polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 18:01
Rządowy projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych został skierowany do dalszych prac sejmowych. Dziś w pierwszym czytaniu przyjęła go Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Realizacja Zielonego Zwrotu TAURONA. Spółka rusza z budową farmy wiatrowej w Łódzkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:30
W Łódzkiem, na terenie gmin Moszczenica i Wolbórz, rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW - poinformowała w czwartek spółka TAURON. Inwestycja, która pozwoli na wyprodukowanie prądu dla 35 tys. gospodarstw domowych, ma być zakończona latem 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum 590: morska energetyka wiatrowa – szanse i zagrożenia dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:00
Energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim będzie polem rywalizacji największych inwestorów, firm energetycznych, dostawców technologii i firm budowlanych, ponieważ posiadamy jedne z najlepszych warunków do produkcji energii elektrycznej. Czy polskie firmy są na to gotowe? Czy dominacja podmiotów zagranicznych nie spowoduje wyłączenia polskich przedsiębiorców? To dwa z wielu pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć uczestnicy Forum 590.
rozwiń zwiń