X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubezpieczeniem bezrobotnych zajmie się ZUS. Urzędy pracy skupią się na szukaniu pracy i szkoleniach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:02
- Chcemy, by urzędy pracy były centrami aktywizującymi ludzi do pracy, a rejestracją osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego zajął się ZUS - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Wedle założeń resortu zmiany mogą wejść w życie od stycznia 2022 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

W programie "Polski Ład" zapisano m.in. reformę powiatowych urzędów pracy, które mają wspierać nie tylko osoby poszukujące pracy, ale też te, które chcą podnieść swoje kompetencje. Ponadto zaproponowano przeniesienie do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie na okres stały

bezrobocie12.jpg
Urzędy pracy na miarę XXI wieku. Ministerstwo zapowiada reformę

Iwona Michałek podkreśliła, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.

- Natomiast nam zależy, żeby urzędy pracy zajmowały się poszukiwaniem pracy dla osób, które chcą rzeczywiście pracować, by były też miejscem, gdzie można się przekwalifikować, otrzymać wsparcie w postaci doradztwa, szkoleń. Chcemy oddzielić świadczenie zdrowotne od możliwości otrzymania wsparcia przy szukaniu pracy - oświadczyła wiceminister.

Ministerstwo jest po konsultacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Po zgłoszeniu się osoby bezrobotnej do ZUS prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie przyznawane na okres stały.

 


Zmiana przepisów o OHP

Koncepcja reformy zakłada, że urzędy pracy zmienią się, także z nazwy, w centra aktywizacji zawodowej.

- Ta zmiana jest oczekiwana również przez pracowników urzędów pracy, którzy dziś zajmują się sprawami administracyjnymi, a są przygotowani do wsparcia osób poszukujących pracy. Chcemy, by centra aktywizacji zawodowej współpracowały z pracodawcami, by wiedziały, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani, jakich kompetencji przedsiębiorcy potrzebują; by współpracowały ze szkołami zawodowymi, uczelniami zawodowymi, które są na danym terenie - wymieniła wiceminister Michałek.

Zaznaczyła przy tym, że rynek pracy się zmienia, na co służby zatrudnienia powinny na bieżąco reagować.

Przygotowywana jest też zmiana przepisów o Ochotniczych Hufcach Pracy.

- Chcemy, by wsparcie znajdowała tam młodzież, która poszukuje pracy i stabilizacji zawodowej. Chcemy je przekształcić w bardziej aktywne jednostki, które pomagają młodym ludziom w zdobywaniu pracy. Również centra aktywizacji zawodowej będą wyposażone w narzędzia, które będą aktywizowały i motywowały osoby do 30. roku życia do poszukiwania pracy - powiedziała wiceszefowa MRPiT.


Zmiany wejdą w życie od stycznia

Projekt ustawy przewidujący oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego został wysłany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

- Mamy już informację, że taki wpis jest. Pracujemy teraz nad szczegółami projektu. Będziemy go konsultować wewnątrz resortu, a także z innymi ministerstwami. Zakładamy, że zmiany będą mogły wejść w życie od stycznia przyszłego roku - powiedziała Iwona Michałek.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Eksperci: dziś przemysł i rynek pracy mają się dobrze, ale otwieranie gospodarki choćby z limitami będzie lepsze niż dalsze zwlekanie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:00
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na otwarcie biznesów. Lepsze byłoby otwarcie ich, choćby z limitami, niż dalsze utrzymywanie zamknięcia gospodarki. Zrozumiałe jest wiązanie przez rządzących tego procesu z liczbą zaszczepionych Polaków, pytanie tylko, czy będzie odpowiednia liczba chętnych na szczepienia – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: utrzymanie niskiego bezrobocia będzie zależało od tempa otwierania gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 10:40
Jak na kryzys gospodarczy mamy niskie bezrobocie i wiele wskazuje na to, że na takim poziomie się ono utrzyma do końca roku. Wiele będzie zatem zależało od tempa otwierania gospodarki jeszcze przed latem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:23
W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.
rozwiń zwiń