X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia nie zaszkodziła PZU: pierwszy kwartał spółka kończy zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:11
Grupa PZU wypracowała 897 milionów złotych zysku netto w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z uwagi na powrót do korzystnej sytuacji gospodarczej zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy za rok 2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mat. PZU

W prostym porównaniu rok do roku wynik w pierwszym kwartale jest lepszy o 673 procent (zysk netto w analogicznym okresie 2020 roku wyniósł 116 milionów złotych).

Natomiast po dodaniu wartości odpisów aktywów bankowych, które mocno zaniżyły wynik za pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku, wzrost zysku netto przekroczył 42 procent.


Posłuchaj
00:29 pzu1.mp3 Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła powiedziała, że wynik pierwszego kwartału 2021 roku stanowi prawie połowę wyniku netto osiągniętego w całym 2020 roku. W jej ocenie to dobra podstawa do wypłaty wysokiej dywidendy zgodnie z założeniami ogłoszonej w marcu strategii PZU na lata 2021-2024 r./IAR/.

 

Wyniki z I kwartału pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy

Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła powiedziała, że wynik pierwszego kwartału 2021 roku stanowi prawie połowę wyniku netto osiągniętego w całym 2020 roku.

W jej ocenie to dobra podstawa do wypłaty wysokiej dywidendy zgodnie z założeniami ogłoszonej w marcu strategii PZU na lata 2021-2024.


Posłuchaj
00:24 pzu2.mp3 Poza tym wyraźny wzrost PZU osiągnął w segmencie prywatnych usług medycznych. Przychody PZU Zdrowie były wyższe o 22 procent rok do roku./IAR/.

 

- Rok 2020 był pierwszym okresem, w którym byliśmy zmuszeni zatrzymać cały wypracowany zysk netto. Obecnie sytuacja i prognozy gospodarcze mocno się zmieniły, co też znalazło odzwierciedlenie w naszej rekomendacji dywidendowej. W maju zaproponowaliśmy wypłatę najwyższej od wielu lat dywidendy na akcję w wysokości 3,5 złotego - wyjaśniła doktor Beata Kozłowska-Chyła.

Dodała, że proponowana dywidenda jest prawie o połowę wyższa niż średnia wypłata od czasu wejścia PZU na giełdę.

Sprzedaż ubezpieczeń na podobnym poziomie co rok temu

Całkowita sprzedaż ubezpieczeń w pierwszym kwartale 2021 roku utrzymała się na podobnym poziome w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wartość składki przypisanej brutto wyniosła 6,15 miliarda złotych.

Rośnie sprzedaż ubezpieczeń indywidualnych

Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła wskazała, że grupa notuje coraz większy udział ubezpieczeń indywidualnych w sprzedaży.

- Ubezpieczenia ochronne zanotowały wzrost o 31 procent. Na uwagę zasługuje fakt, że przyrost sprzedaży ubezpieczeń życiowych nastąpił w dużej mierze dzięki zacieśnianiu współpracy z bankami grupy PZU. Sprzedaż ubezpieczeń w tym kanale w pierwszym kwartale 2021 podwoiła się rok do roku - przekazała Beata Kozłowska-Chyła.


Posłuchaj
00:23 pzu3.mp3 Członek zarządu i dyrektor finansowy PZU Tomasz Kulik zwrócił uwagę na to, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych spadają od trzeciego kwartału ubiegłego roku.IAR/.

 

Rosną też przychody z prywatnych usług medycznych, tanieją ubezpieczenia komunikacyjne

Poza tym wyraźny wzrost PZU osiągnął w segmencie prywatnych usług medycznych. Przychody PZU Zdrowie były wyższe o 22 procent rok do roku.

Przy okazji prezentacji wyników zarząd PZU omówił też tendencje na rynku ubezpieczeń. Członek zarządu i dyrektor finansowy PZU Tomasz Kulik zwrócił uwagę na to, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych spadają od trzeciego kwartału ubiegłego roku.

- Ubezpieczenia komunikacyjne są pod bardzo silną presją cenową - mówił Tomasz Kulik, wytłumaczył, że to efekt między innymi niższych częstotliwości szkód i dużej konkurencji.

PZU jest największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka działa głównie w obszarze ubezpieczeń, bankowości, opieki zdrowotnej i zarządzania aktywami.

IAR, jk

 

 

Czytaj także

Koronawirus nie zaszkodził PZU: w III kwartale zysk ubezpieczyciela wzrósł do 890 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:11
- Zysk netto Grupy PZU w III kw. 2020 r. wzrósł do 890 mln zł wobec 879 mln zł w analogicznym okresie 2019 r. - podała w czwartek spółka. Wynik na samej działalności ubezpieczeniowej wyniósł 785 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z powodu pandemii wzrosło zainteresowanie polisami ubezpieczeniowymi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:30
Polacy uświadomili sobie, że sytuacje takie jak pandemia pokazują, jak niewielki mamy wpływ na koleje naszego losu. Dlatego widzimy wzrost sprzedaży polis na życie i mniejszą ilość klientów, którzy rezygnują z tego typu dodatkowej ochrony - powiedział Krzysztof Szypuła wiceprezes zarządu PZU SA, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo dobre wyniki Grupy PZU za rok 2020. Zysk powyżej ambicji strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:35
Grupa PZU zanotowała bardzo dobre wyniki z działalności podstawowej w 2020 r.; wynik netto grupy bez działalności bankowej wyniósł 3,1 mld zł, o ok. 12 proc. więcej niż w 2019 r. Zarząd PZU będzie chciał zarekomendować wypłatę dywidendy w 2021 roku.
rozwiń zwiń