Budżet USA w wysokości 6 bln dolarów: przewiduje znaczny deficyt, wzrost wydatków socjalnych i podatków dla bogatych

2021-05-29, 10:40

Budżet USA w wysokości 6 bln dolarów: przewiduje znaczny deficyt, wzrost wydatków socjalnych i podatków dla bogatych
Joe Biden . Foto: PAP/EPA/MELINA MARA/POOL

Prezydent USA Joe Biden ogłosił projekt budżetu USA na przyszły rok w wysokości 6 bln dolarów. Mieszczą się w nim nowe programy dla biednych i klasy średniej uzależnione od opodatkowania korporacji i bogatych Amerykanów.

"Najlepszy sposób na rozwój naszej gospodarki nie jest z góry na dół, ale z dołu do góry. (…) Nasz dobrobyt tworzą ludzie, którzy wstają każdego dnia, ciężko pracują, wychowują swoje rodziny, płacą podatki, służą swojemu krajowi i są wolontariuszami w swoich społecznościach" – podkreślił Biden w budżetowym przesłaniu.


Posłuchaj

Prezydent USA Joe Biden przesłał do Kongresu przyszłoroczny budżet państwa, który opiewa na rekordową kwotę 6 bilionów dolarów. Zakłada on znaczny wzrost wydatków na obszary priorytetowe dla Demokratów - infrastrukturę, edukację oraz ochronę zdrowia. / IAR / Marek Wałkuski / 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Olbrzymie środki na infrastrukturę, programy rodzinne oraz wydatki wojskowe

W projekcie mieści się m.in. obliczona na osiem lat propozycja administracji w wysokości 2,3 bln dolarów rocznie na infrastrukturę, plan przeznaczony dla amerykańskich rodzin wartości 1,8 bln oraz sięgające 1,5 bln wydatki operacyjne Pentagonu i krajowych agencji.


Powiązany Artykuł

biden 1200 pap (1).jpg
Joe Biden przedstawił budżet. Biliony na politykę klimatyczną, podwyżki podatków dla najbogatszych

Olbrzymie wydatki na programy opiekuńcze, medyczne, przedszkola

Jak wyszczególnia ABC, projekt przewiduje nowe programy na wzmocnienie "gospodarki opiekuńczej", opiekę nad dziećmi i osobami starszymi.

437 mld w ciągu 10 lat ma zapewnić bezpłatne przedszkola dla wszystkich trzy- i czterolatków oraz dwa lata bezpłatnego college'u dla wszystkich Amerykanów.

225 mld dofinansowałoby opiekę nad dziećmi, aby umożliwić wielu osobom płacenie maksymalnie 7 proc. ich dochodów za wszystkie dzieci poniżej 5. roku życia.

Kolejne 225 mld dolarów w ciągu następnej dekady stworzyłoby krajowy program urlopów rodzinnych i medycznych. 200 mld zapewniłoby trwałość podwyżek dotacji w ramach ustawy Baracka Obamy o opiece zdrowotnej.

Biden chce pokryć podwyżki wypłat socjalnych z wyższych podatków od korporacji i bogatych Amerykanów

ABC przypomina argumenty Bidena, że podwyżki podatków pokryłyby koszty jego inicjatyw w ciągu następnych 15 lat, w tym 2 bln dolarów od korporacji dzięki ograniczeniu zagranicznych preferencji podatkowych i podniesieniu podatków do 28 proc.

Wzrost wydatków federalnych stanowiłby 25 proc. wielkości całej gospodarki, a podwyżki podatków po ich wprowadzeniu zbliżyły by się do 20 proc. jej wysokości.

Rośnie deficyt budżetowy – rząd pożyczy 50 centów na wydanego dolara

„Prognozowany ogromny deficyt odzwierciedla rząd, którego dług stale się kumuluje i który przekroczył 28 bln dolarów, po tym jak ponad 5 bln zostało już zatwierdzonych w ramach pakietu Covid-19. Wymagałaby by to od rządu pożyczania około 50 centów na każdego dolara, którego wydaje w tym i następnym roku” – zwraca uwagę ABC.

Republikanie krytykują projekt budżetu Bidena

Republikański senator Richard Shelby charakteryzował projekt Bidena m.in. jako "plan wyższych podatków, nadmiernych wydatków i nieproporcjonalnych priorytetów finansowania".

Ocenił, że "całkowicie lekceważy to dług wynoszący ponad 28 bln dolarów, a mimo to w jakiś sposób wciąż ogranicza fundusze na bezpieczeństwo narodowe".

Zadłużenie budżetu wyższe od tego z czasów II Wojny Światowej

Według ABC, plan Bidena doprowadziłby do szybkiego zrównania długu publicznego z wielkością gospodarki i wkrótce przekroczyłby rekordowe od II wojny światowej poziomy zadłużenia w stosunku wysokości do produktu krajowego brutto.

Stałoby się tak mimo proponowanych podwyżek podatków w ciągu dekady o ponad 3 bln dolarów, w tym stawki podatku od osób prawnych z 21 do 28 proc., zwiększenia stawek od zysków kapitałowych dla najlepiej zarabiających i przywrócenia najwyższego progu podatkowego dla osób fizycznych do 39,6 proc.

Projekty budżetów prezydenckich podlegają zatwierdzeniu przez Kongres USA. Obie jego izby kontrolują z niewielką przewagą Republikanie.

IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej