Drogowcy zapowiadają budowę nadmorskich odcinków trasy S6. To dobra wiadomość dla turystów i mieszkańców Pomorza

2021-06-29, 13:55

Drogowcy zapowiadają budowę nadmorskich odcinków trasy S6. To dobra wiadomość dla turystów i mieszkańców Pomorza
Droga S6. Foto: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między Bobrownikami, a Skórowem. Będzie to w sumie ponad 13 kilometrów. Ten fragment trasy jest jedną z trzech części większego odcinka drogi S6 z Lęborka do Słupska. Koszt tej inwestycji, to prawie 300 milionów złotych. 

Wcześniej, w momencie rozpisywania przetargu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakładała, że budowa może kosztować nawet pół miliarda złotych.  Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych i infrastruktury towarzyszącej. Cała planowana trasa S6 połączy Zachodnie Wybrzeże z Trójmiastem. Inwestycja ma zarówno ułatwić transport, jak i służyć turystom.

To powrót do koncepcji z 2015 roku

To nie pierwsze podejście do budowy trasy S6 w tym regionie. Przetargi na nią były już ogłaszane w 2015 roku. Jednak wtedy GDDKiA nie dysponowała środkami finansowymi w wystarczającej wysokości, dlatego wycofała się z projektu. Powrót do niego umożliwiło dopiero dofinansowanie z Programu Budowy Dróg Krajowych w 2020 roku.

W trzeci kwartale 2021 roku  ruszą też przetargi na odcinki od Koszalina do obwodnicy Słupska.  W tej chwili  kończy się sporządzanie projektów budowlanych i wykonawczych. Trzy odcinki S6 już są budowane.


Powiązany Artykuł

shutterstock droga krajowa S8 1200.jpg
Droga wzdłuż Bałtyku zostanie przedłużona. GDDKiA podpisała kontrakt na kolejne odcinki S6

Brak szybkich dróg utrudnia życie turystom

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wziął udział w uroczystości, zwrócił uwagę, że korzystanie z istniejącej sieci dróg na Pomorzu bywa nie lada wyzwaniem.

 - Każdy, kto po zjeździe z autostrady A1 korzystał z dróg w okolicach Wejcherowa, Redy, czy Trójmiasta, wie, jaki jest to problem komunikacyjny – mówił minister Adamczyk.

Zaznaczył, że problemy występują nie tylko podczas sezonu letniego, ale także przez pozostałą część roku.

  - To oznacza, że podroż jest nie tylko nieprzewidywalna czasowo, ale także i niebezpieczna – posumował szef resortu infrastruktury.


Powiązany Artykuł

obwodnica1200.jpg
Program budowy stu obwodnic wkracza na Warmię i Mazury. Zobacz planowany przebieg nowych tras

S6 już jest modernizowana

W budowie w województwie pomorskim są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości około 42 kilometrów. Natomiast w przetargu jest łącznie siedem odcinków S6 o długości 104 kilometrów: między Lęborkiem (Leśnicami) a Bożympolem Wielkim, druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej: odcinek Chwaszczyno - Żukowo i odcinek Żukowo - Gdańsk Południe wraz z obwodnicą Żukowa.

Wybrzeże i Pomorze Zachodnie czekają na nowe drogi

Budowa odcinka Bobrowniki - Skórowo, to element większego projektu, które celem jest lepsze skomunikowanie nadmorskich miejscowości, od Świnoujścia do Trójmiasta.  Wszystkie większe  miasta leżące nad Morzem Bałtyckim mają być połączone trasą ekspresową.

Zyska na tym zarówno regionalny  biznes, jak i turystyka. Już w tej chwili trwa budowa między innymi fragmentu drogi ekspresowej S6 na zachód od Gdańska. Jej fragment będzie zresztą elementem tak zwanego ringu tego miasta. Na tym odcinku trasa S6 obejdzie Gdańsk od zachodu i południowego zachodu. Na inne odcinki, albo trwają przetargi, albo Zorganizowano już przygotowania do nich.

Trasa S6 zostanie przyłączona do sieci szybkich dróg w Polsce. Na wysokości Koszalina połączy się w przyszłości z trasą S11. Jeden z jej fragmentów właśnie w okolicy Koszalina jest w trakcie realizacji. Razem z trasą S6 będzie to także fragment obwodnicy tego miasta – od południa i od zachodu.

Na wysokości Trójmiasta S6 polaczy się natomiast z autostradą A1 i później na wschód z trasą S7. Umożliwi to skomunikowanie z centralną i południową częścią kraju.

Realizacja dróg ekspresowych w Polsce jest finansowana z budżetu państwa. Wspierają je środki z Unii Europejskiej.

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

Polecane

Wróć do strony głównej