Czołgi Abrams dla Polski. To jeden z wielu elementów modernizacji naszej armii
- Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi Abrams już od przyszłego roku, a więc zdolności obronne RP wzmacniamy bardzo szybko. To jest oczywiście odpowiedź na wyzwania, z jakimi się mierzymy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, a naszym zadaniem jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży, wszyscy wiemy jakie zagrożenia są potencjalnie możliwe - podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Wesołej.
2021-08-16, 06:20
14 lipca br. na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wicepremier Jarosław Kaczyński i minister Mariusz Błaszczak przekazali szczegóły dotyczące kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 Abrams SEPv3.
- Nasza armia w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku – wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych czołgów Abrams – powiedział Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.
- To są czołgi supernowoczesne, czołgi, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień z ogromną precyzją i skutecznością. To jest można powiedzieć nowa jakość, jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to, co jest potrzebne do powołania brygady czołgów – podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński.
REKLAMA
Polska pozyska 250 czołgów III generacji M1A2 Abrams SEPv3. Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu Abrams, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.
- W tej chwili opracowywany jest (…) projekt działań, w tym także ustawowych, dotyczący rozbudowy i bardzo, bardzo poważnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych - zaznaczył wicepremier. - Po prostu czasy, w których żyjemy, sytuacja, w której żyjemy, miejsce, w którym żyjemy, tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić. To jest nasz obowiązek, to jest wielkie przedsięwzięcie. Nie ukrywam, że drogie przedsięwzięcie - dodał.
Powiązany Artykuł
"Wzmacniają system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO". Korzyści z obecności wojsk USA w Polsce
Uczestniczący w spotkaniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podziękował wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za wsparcie w działaniach mających na celu wzmocnienie Sił Zbrojnych RP.
- Ta cała inwestycja w bezpieczeństwo nie byłaby możliwa, gdyby nie obecność pana premiera Kaczyńskiego w rządzie. Gdyby nie fakt, że jako przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych przyczynił się znacząco do tego, żeby stworzyć warunki do wzmocnienia zdolności obronnych Wojska Polskiego, do rozwoju Wojska Polskiego - powiedział szef MON.
REKLAMA
- Mamy do czynienia z pilotażem, gdyż przyjęta została uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego finansowania zdolności obronnych RP. Programu, który ma na celu wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi, właśnie w czołgi Abrams. Pan premier mówił o tym przedsięwzięciu zasadniczym, o którym zapewne wielokrotnie będziemy mówili. A więc zamawiamy najnowocześniejsze czołgi. Czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju, czołgi, które zostały skonstruowane jako przeciwwaga do najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T-14 Armata - mówił minister obrony narodowej.
Nowe zalety Abramsa
Czołgi III generacji M1A2 Abrams SEPv3 będą posiadały m.in. system pozwalający na współpracę z wyrzutniami HIMARS i samolotami F-35. Czołgi będą też miały zdolność do wykorzystywania programowalnej amunicji.
Zostaną one skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowoczesne czołgi wzmocnią wschodnią Polskę.
- Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, siadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba - zaznaczył szef MON.
Pakiet logistyczny i treningowy
Wraz z czołgami III generacji M1A2 Abrams SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów Abrams. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że na mocy uchwały Rady Ministrów finansowanie programu zakupu czołgów Abrams będzie realizowane spoza budżetu MON i nie wpłynie na inne realizowane programy modernizacyjne Wojska Polskiego.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ MON/ mib
REKLAMA