more_horiz
Gospodarka

Kryzys energetyczny w Holandii. Cena gazu siedmiokrotnie wyższa niż rok temu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 06:49
Cena gazu na holenderskim rynku gazu ziemnego przekroczyła we wtorek 1160 dolarów za tysiąc metrów sześciennych i była aż o 8 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Oznacza to, że jest prawie siedmiokrotnie wyższa niż rok temu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Koszt surowca rośnie tak szybko ze względu na kilka czynników - zauważa dziennik ″Financeele Dagblad″. Mało wiatru w tym roku powoduje, że farmy produkują mniej energii. Dodatkowo zmniejszono wydobycie gazu w północnej Holandii.

von der Leyen pap 1200.jpg
Powstanie strategiczna rezerwa gazu UE? Szefowa KE: będziemy o tym dyskutować

″FD″ twierdzi także, że winowajcą jest rosyjski koncern Gazprom, który pod różnymi pretekstami ogranicza dostawy gazu do Europy.
Ostatni raz ceny gazu wzrosły gwałtownie w marcu 2018 roku i było to związane z mrozami pod koniec zimy.

Najnowsze dane na temat europejskich magazynów gazu pokazują, że w Holandii są one średnio wypełnione w 58 proc., mają zatem jedne z najmniejszych rezerw w UE. Dziennik ″Het Parool″ ocenia, że kryzys energetyczny w Holandii już trwa, a rząd się na to nie przygotował.

Gazeta cytuje ekspertów stawiających za wzór Polskę i Francję, których rządy zobowiązały firmy energetyczne do gromadzenia latem dodatkowych zapasów na zimę.

PR24.pl, PAP, DoS